Christine LAGARDE (šéfka Medzinárodného menového fondu): „Poďme byť úprimní! Určite sú muži, ktorí boli sexuálne obťažovaní.“

Po prvý krát sa na mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa zúčastňuje aj šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde. Na okraj konferencie poskytla rozhovor švajčiarskemu  denníku Tages Anzeiger. Zaujímavosťou pomerne krátkeho rozhovoru sú tri roviny. Možný Európsky menový fond, kampaň #MeToo a možná kariéra v Európe po skončení mandátu v MMF.

Ťažiskom rozhovoru s  Cerstinom Gammelinom však bola kampaň #MeToo. Zaujímavosťou v tejto súvislosti je, že  Christine Lagarde hovorí o prevažujúcom stereotypnom obraze, že ženy sú obeťami a muži páchatelia.

„Som presvedčená, že musíme viesť diskusiu v oboch smeroch od mužov k ženám a od žien k mužom. Nebude to jednoduchá cesta, ale musíme ísť spolu.“

Jej prístup je tak niečo čo ona sama nazýva „prechod od akcie k transformácii“. V podmienkach honu na čarodejnice v tejto kampani je jedná z ďalších žien, ktoré skôr pôsobia v diskusii upokojujúco. Sama vyzýva:

„A poďme byť úprimní: určite sú muži, ktorí boli sexuálne obťažovaní.“

 

V poznámkach o možnom Európskom menovom fonde – šéfka MMF nemá námietky, o konkurenciu vraj nejde.

ESM začal fungovať v októbri 2012 a stal sa dôležitým nástrojom na riešenie dlhových kríz, napríklad v Grécku a Španielsku. Európska komisia navrhuje jeho premenu v Európsky menový fond podliehajúci kontrole Európskeho parlamentu. Tento plán podporujú Nemecko a Francúzsko, píše agentúra Reuters.

„Kríza, ktorou eurozóna prešla, ukazuje, že je potrebné systém krízového riadenia, ktorý by bol nezávislý, mal schopnosť rýchlo reagovať a fungoval podľa striktných pravidiel. Ako sa bude takýto mechanizmus menovať, je druhoradé. Ak sa má vymenovať Európsky menový fond, tak prosím, „uviedla Lagardeová v rozhovore so švajčiarskym listom Tages-Anzeiger.

Európa si podľa nej neprisvojuje úlohu MMF. „Neslúžime určitému regiónu, ale 189 krajinám. To zahŕňa aj krajiny eurozóny. Ak sa spoločne rozhodnú zapojiť ďalšie krízové ​​mechanizmy ako ESM, je to v poriadku,“ myslí si šéfka MMF.

V narážkach na Emmanuela Macrona a jeho výzvy adresovanej Christine Lagarde, aby sa podieľala „na úsvite Európy“.

Šefká MMF odpovedá viac než vyhýbavo: „Mám dohodu s MMF. Snažím sa čo najviac prispieť k posilneniu Európy. Nie je to len ekonomický aspekt. V súčasnej geopolitickej situácii majú Európania mimoriadnu zodpovednosť za zvyšok sveta. Ak MMF môže pomôcť, urobíme to.“
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies