Čína a Británia uzatvoria zmluvy za deväť miliárd libier
Čína uzavrie s Britániou obchodné zmluvy v hodnote viac ako deväť miliárd libier. Vzájomný čínsko-britský obchod v súčasnej dobe činí 59 miliárd libier a očakáva sa, že do roku 2020 sa Čína stane jedným z najväčších zahraničných investorov do Veľkej Británie.

Britská premiérka Theresa Mayová sa na svojej trojdňovej návšteve Číny snaží v čase, keď Británia jedná o svojom odchode z Európskej únie, posilňovať vzťahy s obchodnými partnermi a hľadať nové príležitosti.

Dnes na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Si Ťin-pchingom uviedla, že si Británia a Čína užívajú “zlatú éru” vo vzájomných vzťahoch. Podľa BBC s prezidentom potom rokovala okrem iného aj o globálnych problémoch, vrátane jadrových ambícií severokórejského režimu.

“Veľmi ma tešia naše vzájomné vzťahy, ktoré sme nadviazali aj v školstve a kultúre,” povedala dnes Mayová Si Ťin-pching. Otvorila ale aj ochranu životného prostredia, čínskemu prezidentovi potom ako darček odovzdala na DVD prírodopisný seriál BBC Modrá planéta s osobným posolstvom významného britského prírodovedca a popularizátora vedy David Attenborougha.

Britskú premiérku do Číny sprevádza 50členná obchodnej delegácie, v ktorej sú aj vedúci predstavitelia firiem BP či Jaguar Land Rover.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies