Čína a Británia uzatvoria zmluvy za deväť miliárd libier

WUHAN, CHINA - JANUARY 31: Chinese Opera performers entertain British Prime Minister Theresa May and her husband Philip May as part of a cultural event at the Yellow Crane Tower on January 31, 2018 in Wuhan, China. Mrs May is being accompanied by a business delegation during her three-day visit to China. Mrs May will meet Chinese Premier Li Keqiang, and President Xi to discuss matters including the environment, Investment, Education, Hong Kong and North Korea. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)

Čína uzavrie s Britániou obchodné zmluvy v hodnote viac ako deväť miliárd libier. Vzájomný čínsko-britský obchod v súčasnej dobe činí 59 miliárd libier a očakáva sa, že do roku 2020 sa Čína stane jedným z najväčších zahraničných investorov do Veľkej Británie.

Britská premiérka Theresa Mayová sa na svojej trojdňovej návšteve Číny snaží v čase, keď Británia jedná o svojom odchode z Európskej únie, posilňovať vzťahy s obchodnými partnermi a hľadať nové príležitosti.

Dnes na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Si Ťin-pchingom uviedla, že si Británia a Čína užívajú “zlatú éru” vo vzájomných vzťahoch. Podľa BBC s prezidentom potom rokovala okrem iného aj o globálnych problémoch, vrátane jadrových ambícií severokórejského režimu.

“Veľmi ma tešia naše vzájomné vzťahy, ktoré sme nadviazali aj v školstve a kultúre,” povedala dnes Mayová Si Ťin-pching. Otvorila ale aj ochranu životného prostredia, čínskemu prezidentovi potom ako darček odovzdala na DVD prírodopisný seriál BBC Modrá planéta s osobným posolstvom významného britského prírodovedca a popularizátora vedy David Attenborougha.

Britskú premiérku do Číny sprevádza 50členná obchodnej delegácie, v ktorej sú aj vedúci predstavitelia firiem BP či Jaguar Land Rover.

Súvisiace články

Minister dopravy Érsek by mal odstúpiť. Ambície jeho ministerstva k prepájaniu Európy sú mizivé

Peter Králik

ČESKO: Celkový dlh Jančurovho RegioJetu presiahol jednu miliardu

redakčný výber

Poľnohospodárom chce EÚ v boji so suchom pomôcť už mesiac, naše ministerstvo o tom neinformuje

Peter Králik
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy