ČÍNA: Krajina si veľkou vojenskou prehliadkou pripomenula 70. výročie svojho vzniku

 Čínska ľudová republika si v utorok v centre Pekingu obrovskou vojenskou prehliadkou pripomenula 70. výročie svojho založenia. Komunistická strana Číny, ktorá je odvtedy pri moci, ju využila na prezentovanie ekonomickej a vojenskej sily štátu. Armáda ukázala svoje najmodernejšie zbrane, niektoré po prvý raz.

Po Námestí nebeského pokoja pochodovali tisíce vojakov, nechýbali tanky či medzikontinentálne balistické rakety schopné niesť jadrové hlavice. Nad hlavami davov sa preháňali stíhačky a ľudia mávali čínskymi vlajkami. Z tribúny veľkolepú prehliadku sledovali najvyšší predstavitelia štátu, medzi nimi prezident Si Ťin-pching.

“Žiadna sila nemôže otriasť postavením našej skvelej vlasti, nemôže zastaviť pokrok čínskeho ľudu a čínskeho národa,” vyhlásil Si v prejave vysielanom štátnou televíziou. Na pódiu sa spolu s ním nachádzal premiér Li Kche-čchiang i bývalí prezidenti Chu Ťin-tchao a Ťiang Ce-min.

Prehliadku sledovali z rovnakého miesta, odkiaľ Mao Ce-Tung 1. októbra 1949 oznámil založenie Čínskej ľudovej republiky. Udalosť sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, pre ktoré uzavreli celé štvrte metropoly.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies