ČÍNA: Súd poslal švédskeho obchodníka s knihami na desať rokov za mreže

Reuters

Súd v utorok oznámil, že sa ku skutkom priznal a voči rozsudku sa neodvolá.

Súd na východe Číny v utorok oznámil, že poslal na desať rokov za mreže švédskeho občana Kuej Min-chaja. Päťdesiatpäťročného obchodníka s knihami a vydavateľa uznal vinným z “nelegálneho poskytovania tajných informácií zahraničiu,” uviedol v stanovisku súd v meste Ning-po.

Kuej roky predával knihy s osobnými a citlivými informáciami o čínskych lídroch v poloautonómnom Hongkongu. Prvý raz zmizol v roku 2015, keď ho pravdepodobne uniesli čínski agenti z jeho domu na pobreží Thajska. Štyri osoby, ktoré pracovali pre rovnakú vydavateľskú spoločnosť, v tomto roku tiež zmizli a objavili sa len o niekoľko mesiacov neskôr v čínskej policajnej väzbe. Okrem Kueja sú medzičasom už všetci na slobode.

Kueja zadržali druhý raz v roku 2018, keď cestoval vlakom do Pekingu v spoločnosti dvoch švédskych diplomatov. Jeho zatknutie vyvolalo medzi krajinami napätie.

Súd v utorok oznámil, že sa ku skutkom priznal a voči rozsudku sa neodvolá. Ľudskoprávne skupiny už verdikt kritizovali a vyzvali na jeho prepustenie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies