Čína svojou “megaraketou” predstihne USA
Čína očakáva, že do roku 2030 dokončí testy ich superťažkej rakety “Dlhý pochod – 9”, ktorá bude podľa čínskej strany silnejšia, než akýkoľvek americký náprotivok,informuje Daily Mail.

V danom okamihu, nemajú Spojené štáty v skutočnosti ani sľubné rakety schopné sa porovnať s uvedenými charakteristikami nového čínskeho nosiča.

Kým administratíva prezidenta Donald Trumpa pracuje na vytvorení kozmických síl a zachovanie “vedúcej pozície Spojených štátov vo vesmíre”, Čína oznámila plány na vytvorenie výkonnej nosnej rakety, ktorej analógy nemá v súčasnosti ani NASA alebo súkromné americké spoločnosti.

Vysoký predstaviteľ čínskej Inžinierskej akadémie Long Lehao povedal, že budúca čínska raketa “Dlhý pochod – 9” bude môcť v roku 2030 vynášať na nízku orbitu 140 ton nákladu. Ako zdôraznil pozorovateľ Fox News, najťažší americký náprotivok – Falcon Heavy spoločnosti SpaceX úspešne začal vo februári tohto roka – môže vyniesť len do 64 ton nákladu, pričom vyvíjaný NASA projekt SLS, ktorý je určený pre ľudskú posádku na misie mimo nízku obežnú dráhu Zeme a ktorého prvé uvedenie na trh je naplánovaný na rok 2020, bude mať v konečnom dôsledku nosnú kapacitu 130 ton.

“Veľký pochod – 9” bude mať štyri urýchľovače a jej centrálna jednotka bude mať priemer väčší ako 10 metrov, uviedol materiál. Podľa Longa budú superťažkénosiče použité pre rovnaké úlohy, na ktorých sa už pracuje alebo plánuje v budúcnosti pracovať v NASA a SpaceX, a to diaľkové výpravy a misie s ľudskou posádkou na Mesiac, píše Fox News.

Čína tiež investovala “miliardy” do svojho vojenského vesmírneho programu, “snaží sa súťažiť s USA a Ruskom”, a očakáva, že v priebehu nasledujúcich štyroch rokov vypustí vlastnú obývateľnú vesmírnu stanicu, a v “blízkej budúcnosti” uskutoční pristátie na Mesiaci, čo bude prvý krok k “konečnému cieľu” Pekingu: vytvorenie mesačnej základne.

Len pár týždňov pred takými vyhláseniami Číny navrhol americký vodca Donald Trump vytvorenie vesmírnych síl v USA. Myšlienka prezidenta vyvolala dvojznačnú reakciu. Napríklad bývalý astronaut NASA Mark Kelly ju označil za “hlúpu”, poznamenal, že US Air Force aj tak plní úlohy, ktoré v prezentácii Trumpa musia plniť kozmické sily, zatiaľ čo iní – napríklad profesor State University of New York v Buffale, John Crassidis povedal v rozhovore s Fox News, že vytvorenie samostatnej agentúry, zaoberajúcej sa vesmírom, môže byť užitočným krokom, ak je správne navrhnutý.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies