Čína vyzvala Rusko, aby sa spoločne postavili tlaku Washingtonu

Peking a Moskva by mali spoločne čeliť tlaku Washingtonu, povedal vojenský atašé čínskeho veľvyslanectva v Rusku, generálmajor Kui Yanwei.


Na stretnutí s predsedom Výboru pre obranu a bezpečnosti Federácie Rady Viktorom Bondarev Yanvei poznamenal, že v novej stratégii Pentagonu sú Čína a Rusko považované za hrozby pre Spojené štáty.

Hoci možno vyhlásenie čínskeho vojenského atašé považovať skôr za politické demonštratívne vyhlásenie, pretože Rusko a Čína doteraz neuzavreli žiadny strategický vojenský pakt, a ani si neželajú konfrontáciu s USA, svedčia množiace sa výroky tohto druhu o zblížení oboch veľmocí najmä v pohľade na svetové dianie. A ak bude tak mocný štát ako USA presadzovať svoje konfrontačné videnie, že „Rusko a Čína sú nepriatelia“, potom bude ich strategické spojenectvo (a nie len partnerstvo), ktorého sa napokon vo Washingtone toľko obávajú, úplne logické, uviedla agentúra RIA Novosti.

„Americké a západné krajiny v európskej časti zadržiavajú a zastrašujú Rusko a v ázijskej časti zadržiavajú Čínu,“ povedal vojenský atašé.

Podľa jeho názoru musí Moskva a Peking spoločne čeliť globálnym hrozbám, rovnako ako „výzvam Spojených štátov a ich spojencov“, aby zabezpečili bezpečnosť nielen vo svojich regiónoch, ale aj na celom svete.

Pentagon v piatok zverejnil hlavné ustanovenia novej stratégie národnej obrany. Zároveň sa hlavnou prioritou označuje súperenie s Ruskom a Čínou. Americký vojenský rezort sa domnieva, že Moskva a Peking predstavujú hrozbu pre bezpečnosť a prosperitu krajiny.

Čínske ministerstvo obrany uviedlo, že dokument oplýva falošnými a absurdnými úsudkami a vyzvalo Spojené štáty, aby „opustili myslenie studenej vojny“.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov potom vyjadril poľutovanie nad tým, že sa Washington snaží dokázať svoje vedenie prostredníctvom „konfrontačných konceptov“, než aby sa snažil viesť normálny dialóg.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies