Čína zrýchľuje tempo vytvárania novej generácie jadrových zbraní
Čína zrýchľuje tempo vytvárania novej generácie jadrových zbraní a častejšie ako USA vykonáva testy, ktoré simulujú jadrové výbuchy.


Počas obdobia od septembra 2014 do decembra 2017 vykonala Čína približne 200 takýchto testov, v priemere päť testov za mesiac, uviedla publikácie s odkazom na čínsku Akadémiu fyzikálneho inžinierstva. Spojené štáty vykonávajú podobné testy nie viac ako raz za mesiac, podľa  laboratória Lawrence National Laboratory v Berkeley v Kalifornii.

Biely dom vyčlenil 1,2 miliardy dolárov na program modernizácie jadrového arzenálu, a Pentagon predstavil v januári novú americkú jadrovú doktrínu, ktorá predpokladá vytvorenie jadrových zbraní “nízkej intenzity”, aby zadržiavali Rusko a Čínu, píše The Hill.

Ministerstvo obrany týmto dalo Moskve a Pekingu jasne najavo, že Washington môže v prípade potreby použiť takéto zbrane. Hovorca Pentagonu Dana Whiteová uviedla, že všetky tieto opatrenia sú navrhnuté tak, aby zaručila Spojeným štátom “dostupnosť schopností jadrového odstrašovania a plnú dôveru v pripravenosť na obranu za akýchkoľvek okolností”.

Čína podľa v súčasnosti vyvíja novú taktickú jadrovú zbraň pre použitie v podmienkach blízkeho boja.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies