Čínske investície do Spojeného kráľovstva sa neuskutočnia
Britská premiérka Theresa Mayová dojednala počas trojdňovej návštevy Číny zmluvy za deväť miliárd libier a Spojené kráľovstvo by v budúcnosti chcelo mať s Čínou aj zmluvu o voľnom obchode.

Keď bývalý britský minister financií George Osborne pred štyrmi rokmi navštívil Peking, zavládlo optimistické presvedčenie, že čínske investície oživia mestá na severe Británie. Výsledok je však iný, píše FINANCIAL TIMES


Metropolitný dištrikt Wirral napríklad konečne priznal, že nikdy neuvidí 175 miliónov libiersľúbených na medzinárodné obchodné centrum. Táto dohoda, ktorá bola prvýkrát spomenutá v roku 2010 na svetovej výstave Expo v Šanghaji, bola v tichosti pochovaná.

Firma Peel podpísala dohodu na výstavbu centra s málo známou spoločnosťou Sam Wa Resources Holdings sídliaca v Hongkongu. V oblasti Wirral, ktorá sa nachádza na polostrove ležiacom na brehu rieky Mersey naproti mestu Liverpool, bola vtedy plánovaná rozsiahla prestavba nevyužívaných dokov vo výške 4,5 miliardy libier. Šéfka čínskej spoločnosti Stella Shiuová sľúbila, že predstaví britskej strane stovky firiem, ktoré budú prezentovať svoje výrobky a služby. Lokalitu navštívil v roku 2011 aj vtedajší britský premiér David Cameron.

Čína a Británia uzatvoria zmluvy za deväť miliárd libier


To bolo ale tiež takmer všetko. V roku 2013 denník Financial Times zistil, že Stella Shiuová v roku 2008 zbankrotovala a následne si zmenila svoj pôvodný čínsky názov.

Stella Shiu


V roku 2015 sa britská firma Peel rozhodla dohodu s firmou Sam Wa zrušiť, ale úradom Wirral, ktoré patria k najchudobnejším častiam Británie, sa nechceli spolupráce s Číňanmi vzdať a pokúsili sa namiesto toho predať spoločnosti Sam Wa pozemky tohto metropolitného dištriktu. Potom, čo Wirral vynaložil tisíce libier za cesty do Číny, teraz konečne priznal porážku. “Navrhovaný projekt v spolupráci s čínskou firmou Sam Wa už nepokračuje,” napísala rada Wirral vo vyhlásení.
Jeden z ľudí, ktorí boli zapojení do rozhovorov o projekte vo Wirral s čínskou firmou Sam Wa, vyhlásil, že britská strana sa správala naivne. “V Číne vám nikdy nikto nepovie nie. Ak príde nejaký podnikateľ alebo politik, budú s ním jednať veľmi slušne a  je potom ľahké uveriť, že dosiahol dohodu,” dodal.

Jednou z úspešne naplňovaných dohôd je investícia čínskeho štátneho konglomerátu BCEG vo výške 12 miliónov libier do nového obchodného parku v blízkosti letiska v Manchestri. BCEG otvoril v Manchestri svoju kanceláriu a z tohto mesta teraz lietajú priame lety do Pekingu a Šanghaja.

Iný príklad zo Sheffieldu ale ukazuje, že na čínske investičné sľuby sa nemožno vždy spoliehať. Mesto ocele, ktoré prišlo o veľa pracovných miest kvôli lacnej čínskej oceli dotovanej vládou, dúfalo v investície, ktoré by opätovne naštartovalo jeho ekonomiku.

V roku 2016 s veľkou slávou oznámilo dohodu s firmou Sichuan Guodong Construction o projekte v oblasti nehnuteľností vo výške jednej miliardy libier. Spoločnosť Sichuan Guodong Construction sídli v Čcheng-tu na juhozápade Číny, ktoré bolo v tom čase partnerským mestom Sheffielde. Dcéra šéfa firmy vtedy v Sheffielde študovala.

Stavebná spoločnosť uviedla, že spomínané finančné prostriedky chce investovať počas nasledujúcich 60 rokov. Prvých päť projektov vo výške 220 miliónov libier malo byť pritom začať v priebehu troch rokov.

Firma Sichuan Guodong mala okrem iného v pláne kúpiť historickú knižnicu mesta a prestavať ju na hotel. Ukázalo sa však, že opravy budovy budú nákladnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Radnica Sheffieldu následne uviedla: “Pracujeme s firmou Sichuan Guodong na ďalších projektoch v meste.” Na Sheffieldskej radnici sa za rokovania s čínskou spoločnosťou zniesli kritiky. Lord Paul Scriven, bývalý šéf miestnej radnice, vyhlásil, že dohody s čínskymi firmami sú ako “cukrová vata”. “Vyzerajú hutne a lákavo, ale vo chvíli, keď sa ich dotknete, sa začnú rozpadať,” povedal.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies