Členovia vlády rokujú s autodopravcami o ich hlavných požiadavkách

facebook

Rokovanie umožnilo to, že Únia autodopravcov Slovenska, ktorá štrajkuje siedmy deň za splnenie svojich dvoch požiadaviek, po výzve premiéra popoludní zastavila blokovanie hraničných priechodov.

Viacerí členovia vlády rokujú so zástupcami autodopravcov o ich hlavných požiadavkách súvisiacich s podmienkami podnikania v cestnej doprave. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa predsedu vlády SR Patrícia Macíková, stretnutie sa začalo v pondelok po 16:00 na Ministerstve financií SR. Rokovanie umožnilo to, že Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá štrajkuje siedmy deň za splnenie svojich dvoch požiadaviek, po výzve premiéra popoludní zastavila blokovanie hraničných priechodov.

Na stretnutí pod vedením premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) sa za vládu zúčastňujú aj minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd), minister financií Ladislav Kamenický, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a ministerka vnútra Denisa Saková (všetci Smer-SD). Prítomný je aj prezident Policajného zboru Milan Lučanský. Na stretnutie prišli aj zástupcovia Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia na čele s jeho prezidentom Pavlom Jančovičom a Únie autodopravcov Slovenska s jej podpredsedom Stanislavom Skalom.

UNAS žiada zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta. Druhú z týchto požiadaviek odmietol predseda vlády ako absolútne scestnú a neprijateľnú po stretnutí s príslušnými ministrami v pondelok dopoludnia. Už skôr obe podmienky štrajkujúcich autodopravcov označili za nereálne ministri financií a dopravy, pričom prvý z nich neskôr navrhol pokles tejto dane pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 %. ČESMAD Slovakia podporil návrh kolegov z UNAS na zníženie cestnej dane o polovicu, ako aj ich štrajk trvajúci od 7. januára. ČESMAD má okrem zníženia dane z motorových vozidiel (v SR je druhá najvyššia v Európskej únii) záujem aj o zrušenie zdaňovania vreckového vodičov pri pracovných cestách a tiež o zľavy zo sadzieb mýta už od prvého prejdeného kilometra.

Autodopravcovia uvoľnili prejazdy cez hraničné priechody, aby mohli rokovať o svojich požiadavkách

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies