CNBC: Rusko už nechce financovať dlh USA
V súvislosti s narastajúcim obchodným napätím znižujú krajiny po celom svete zásoby amerických štátnych dlhopisov, uviedla správa CNBC.

Zároveň Rusko najvýznamnejšie znížilo investície do amerických dlhopisov a od marca do apríla ich znížilo takmer na polovicu z 96,1 na 48,7 miliardy dolárov.

Televízia poznamenala, že hoci zníženie nie je tak významné, signalizuje pre USA potenciálne veľmi znepokojujúci trend.

“Budeme potrebovať všetku pomoc, ktorú môžeme získať k hľadaniu kupcov amerických štátnych cenných papierov vzhľadom na skutočnosť, že v najbližších rokoch ich budeme mať obrovské množstvo,” povedal Peter Bleakley investičný riaditeľ Advisory Group Primer.

Ďalšie dve krajiny, ktoré znížili držbu amerických cenných papierov, sú Čína a Japonsko. Takže v apríli tohto roka sa Čína zbavila cenných papierov v hodnote 5,8 miliardy dolárov, čím sa stala držiteľom 1,18 bilióna dolárov. Do amerického dlh Japonsko odmietlo investovať viac ako 12 miliárd dolárov.

Je potrebné poznamenať, že zahraniční investori držia celkom 6,17 biliónov dolárov z celkovej sumy amerických štátnych cenných papierov v hodnote 14,84 bilióna dolárov. Zároveň americký dlh činí sumu 21 biliónov dolárov.

CNBC pripomína, že otázka nájsť kupcov verejného dlhu sa pre USA stal ešte dôležitejšie potom, čo Federálny rezervný systém pozastavil nákup dlhopisov v októbri 2016.

Súčasne americká vláda aktívne vydáva dlhopisy k deficitu, ktorého nárast sa očakáva v najbližších rokoch. V roku 2018 boli vydané dlhopisy vo výške 443,7 miliardy dolárov, čo je deväťkrát viac ako zodpovedajúca hodnota za rok 2017, informovala CNBC.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies