Čo dokážu bojovníci proti očkovaniu? Epidémia ako výsledok pochybenia rodičov
Stále viac rodičov necháva svoje deti nezaočkovať. Percento vakcinácie v spoločnosti klesá, čo má za následok rozširovanie chorôb, ktoré mohli byť v opačnom prípade už dávno vyrúbané. Jednou z nich je napríklad aktuálne prebiehajúca osýpková epidémie.

Rastie počet rodičov, ktorí pochybujú o prospešnosti očkovania a odmietajú vakcináciu svojich ratolestí. Hlavne po roku 1998, kedy vyšla chybná štúdia, podľa ktorej má očkovanie spôsobovať autizmus, o ňom začali mnohí rodičia pochybovať. Začali sa objavovať ďalšie teórie, napríklad že očkovanie spôsobuje poruchy správania, hyperaktivitu, ekzémy, ale aj dokonca, že “elita sveta” do detí zámerne vpúšťa jedy, aby boli deti hlúpe. Práve prebiehajúca epidémie osýpok je však podľa imunológov spôsobená hlavne klesajúcou zaočkovanosťou populácie, píšu eurozpravy.cz

Rad odporcov vakcín sa odvoláva na web rozalio.cz, ktorý sa zaoberá touto problematikou a presadzuje, aby sa mohli rodičia rozhodnúť, či očkovať alebo nie. Pre mnoho rodičov sú smerodajné tiež názory MUDr. Elekovej, ktorá má na túto tému cez hodinu dlhé video a tvrdí, že očkovanie poškodilo jej vlastné dieťa.

V diskusiách vakcinácii detí ale prevažujú skôr rodičia, ktorí síce majú isté pochybnosti, ale zároveň sa boja svojich potomkov vôbec neočkovať. Nájde sa však aj rad radikálnych odporcov, ktorí sú skalopevne presvedčení o tom, že je to nebezpečné.

“Očkovanie je hrozné svinstvo, hľadala som si informácie a celkom som pozerala, čo sa deťom vpravuje do tela za jedy. Osobne som deti očkovať nechala len základným povinným očkovaním, ale s nepríjemným pocitom, “píše sa v jednej diskusii.

“Mám kamaráta, ktorý má po očkovaní ochrnuté dieťa, dokonca to majú aj doložené, že sa to stalo po očkovaní. Ja mám dcérku, má 13 mesiacov, a nedokážem do nej vedome dostať tie jedy, radšej budem bojovať, až sa nám niečo postaví do cesty. Dobrá strava, eliminovať stres, a pohyb, potom sa choroby vyhnú, a keď nie, tak sa aspoň zmierni priebeh, “tvrdí ďalší matka.

Mnohí sa dokonca domnievajú, že očkovanie je konštrukt vlády, farmaceutických spoločností, či dokonca akejsi “elity sveta”. Podľa niektorých odporcov lekári vraj nechcú pomáhať, ale zabezpečovať si potenciálnych pacientov, a tým aj zisk.

“Očkovanie je vo väčšinovej miere len nástroj farmaceutického priemyslu a vlády. Pôsobenie očkovacích vakcín, ako je tá proti chrípke, prinesie len podľahnutie organizmu zapusteným vírusom, a tým možnosť “liečiť a pomáhať chorým”. Všetko je len o peniazoch, ktoré idú z vreciek nás prípadných pacientov. A nie je nič tajného, ​​že choroby sú schválne pestované a vypúšťané medzi obyvateľov. Tým sa zabezpečuje regulácia obyvateľstva na zemi a prísun pre farmaceutiká, “tvrdí jeden z radikálnych odporcov.

“Štát a ani farmaceutické firmy nemajú záujem mať zdravú populáciu, ktorá nemusí navštevovať lekára, nepotrebuje zdravotnú starostlivosť ani medikamenty. Točia sa v tom obrovské peniaze, a tak musia nabúrať celoživotnú imunitu už u malých bábätiek. Očkovacie látky sa vyrábajú fakt hnusným spôsobom. Očkuje sa niečo, čo už bolo takmer vymetené, než sa začali vakcíny vyrábať,” domnieva sa ďalší účastník diskusie.

Lekári pritom varujú že prebiehajúca osýpková epidémia je dôsledkom klesajúcej zaočkovanosti populácie. Toto závažné a vysoko infekčné ochorenie sa podarilo eliminovať práve vďaka zavedeniu plošnej vakcinácie v roku 1969, pred tým ale osýpkami ochoreli desiatky tisíc ľudí ročne. Posledné úmrtia na túto infekciu boli zaznamenané v roku 1980.

V súčasnosti ale výskyt osýpok opäť stúpa. Tento rok bolo zaznamenaných už vyše sto prípadov, z toho 73 v Prahe. Práve v českom hlavnom meste je tiež vôbec najnižšia zaočkovanosť z celej republiky, a to len 80%. Vo zvyšku republiky je to v priemere 90%, ale podľa lekárov je potrebná hranica 95%, aby vznikla takzvaná kolektívna imunita. Rizikom sú podľa epidemiológov Prymula tiež ľudia z krajín, kde je zaočkovanosť oveľa nižšia ako u nás. Jedná sa napríklad o Ukrajinu alebo Rumunsko.

Zdravotnícke zariadenia teraz testujú svoj personál na protilátky a prípadne ich preočkovávajú. Chcú tak zabrániť opakovaniu scenára z roku 2014, kedy sa osýpková epidémia v českom Ústeckom kraji šírila hlavne medzi zdravotníkmi. Okrem detí do 4 rokov sú totiž najohrozenejšou skupinou ľudia medzi 35 a 50 rokmi, pri ktorých vakcína z detstva stráca účinok.

V nemocnici v Motole sa vyskytol jeden prípad u zamestnanca urgentného príjmu, preto bolo uzavreté celé oddelenie. Akútne prípady preberá Ústredná vojenská nemocnica v Střešoviciach. Motolská nemocnica má kvôli prípadu v karanténe takmer päťdesiat lekárov, sestier a záchranárov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies