Čo naozaj chcú “bojovníci za práva spotrebiteľov”?
Mnohé mimovládne organizácie týkajúce sa práv spotrebiteľov majú zjavné politické ciele.
Mimovládok, ktoré tvrdia, že chránia práva spotrebiteľov, je veľa. Okrem štandardnej pomoci zákazníkom v prípadoch zavádzajúceho značenia tovaru alebo ohrozenia bezpečnosti, ide ale rade “spotrebiteľských aktivistov” o niečo, čo už vlastne nemá nič spoločné s možnosťou výberu alebo s právami.

“Práva spotrebiteľov” ako zadné dvierka do politiky

 

Keď sa začnete zaujímať, čo si spolky na ochranu spotrebiteľov dávajú za cieľ a ako to chcú dosiahnuť, nájdete v dokumentoch nielen očakávanú kritiku toho, ako ktorá firma marí bezpečnosť potravín (čo je úplne oprávnene zavrhnutiahodné), ale aj rad iných, politických postojov . Aby sme si urobili konkrétnejší obrázok, poďme sa pozrieť na spotrebiteľské združenia s pôsobnosťou po celých Spojených štátoch, píše Bill Wirtz.

Na webe  National Consumer League  (Národnej ligy spotrebiteľov) nájdete články, ktoré odsudzujú plytvanie potravinami, varujú pred rizikami energetických nápojov alebo sa stavajú proti legalizácii nepasterizovaného mlieka.

V roku 2014 tu ale výkonná riaditeľka spolku Sally Greenbergová publikovala blog, ktorý obhajoval zdanenie limonád.

“Tak ako cigarety sú aj limonády citlivé na cenu. Zvýšenie ceny týchto nápojov, ktoré obsahujú len prázdne kalórie, môže byť práve to, čo potrebujeme, aby sme obmedzili ich konzumáciu. “

Je úplná záhada, kam si Národná liga spotrebiteľov chodí k podobným témam pre podklady: tabak je totiž zhodou okolností tovar, ktorý v porovnaní s ostatným tovarom vykazuje veľmi nízku cenovú elasticitu (u cigariet je to zhruba -0,4) a daň z cukru sa v praxi ukázala ako neúčinná. O čo ide ale najviac: aké spotrebiteľské práva liga obhajuje pri svojom ťažení za to, aby sa pilo menej limonády? Nie je to nakoniec osobná vec každého človeka?

V článku z roku 2016 Národná liga spotrebiteľov kritizuje platy generálnych riaditeľov z Wall Street.

“Ak chceme zabrániť ďalšej finančnej kríze, je nutné presadiť reguláciu platov na Wall Street. Zároveň to bude ďalší krok vpred v boji proti ekonomickej nerovnosti, ktorej dnes náš národ čelí. “

Vec sa trochu vyjasní, keď vyhľadáme, ako liga vymedzila svoju misiu: “Misiou Národnej ligy spotrebiteľov je chrániť a presadzovať sociálnu a ekonomickú spravodlivosť pre spotrebiteľov a pracujúcich v Spojených štátoch aj cudzine.” Tu je teda jasne povedané, že nejde len o práva spotrebiteľov , ale o subjektívne definovanú sociálnu a ekonomickú spravodlivosť – čo sa dá skrátiť ako “robíme čistú politiku”.

Iná “spotrebiteľská organizácia” je Public Citizen (Verejný občan), ktorú založil Ralph Nader. Na jej webových stránkach sa píše, že to “je nezisková organizácia, ktorá sa nezúčastňuje straníckych politických aktivít a nepodporuje žiadnych kandidátov na verejné funkcie.” Je milé, že poukazujú práve na to – keď zároveň usilujú o vyššie dane, posielajú ďalej tweety, ktoré žiadajú prísnejšiu kontrolu zbraní, alebo sami tweetujú takéto veci:

 

 

Aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu – ja vôbec nehovorím, že neziskové politické aktivity sú zlé. Naopak, verím, že občanov je dobré povzbudzovať, aby sa v práve takých štruktúrach zapájali do politiky. Lenže tvrdiť, že mi ide o práva spotrebiteľov, a obhajovať tým svoju úplne jasnú politickú agendu? Tomu hovorím zavádzajúce.

 

Opak voľného obchodu

 

V Európe to nie je zvlášť iné. Kým Európska únia rokuje s po celom svete dohody o voľnom obchode, organizácie na ochranu spotrebiteľských práv sa pokúšajú zastaviť každý pokus o to, aby sme mohli obchodovať bez väčšieho trenia.

Tento mesiac vydala “spotrebiteľská” neziskovka Foodwatch správu o dohodách o voľnom obchode, ktoré EÚ rokuje, vrátane jednej novej so štyrmi zakladajúcimi členmi Mercosuru (Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom). Ráz tej správy dosť dobre ilustruje stanovisko jedného z jej autorov Thomasa Fritza, vyrieknuté na tlačovej konferencii, ktorú Foodwatch usporiadal:

 

“Náš záver je, že v dôsledku týchto dohôd o voľnom obchode, by obchodovanie s potravinami zrejme vzrástlo a spolu s ním aj riziká pre spotrebiteľov a životné prostredie.”

 

Nechajme bokom obavy o demokraciu, súdne procedúry, dokonca aj tie o štandardy potravín: títo aktivisti budú stáť proti voľnému obchodu bez ohľadu na čokoľvek len preto, že by sa viac obchodovalo s potravinami. “Riziká pre spotrebiteľov” – o akých rizikách je tu reč? Riziko, že budú nižšie ceny? Riziko vyššej kvality? Riziko, že bude viac možností výberu? A akým “rizikám” vystavíme producentov v Južnej Amerike? Riziku vyššieho odbytu a riziku hospodárskej prosperity?

 

Čo keby teda rozhodol priamo konzument?

 

Než byť rukojemníkom paternalistických obhajcov verejného zdravia a protekcionistov, ktorí im obmedzujú možnosti voľby v obchodoch, mali by sa spotrebitelia radšej domáhať širšieho výberu. Spotrebitelia sú predsa ľudia, ktorí dokážu robiť vlastné rozhodnutia, bez pomoci vlezlých regulátorov.

Toto ma viedlo k tomu, že som sa sám pridal k organizácii Consumer Choice Center, ktorá šíri práve toto posolstvo: Zákazníci si chcú vyberať! Či ide o prípady, keď vlády chcú regulovať kryptomeny, alebo o kanadskú daň z piva, o reguláciu e-cigariet na Aljaške, o zákazy ponúk “1 + 1 zdarma” vo Francúzsku, Consumer Choice Center hovorí, že namiesto nepokrytého zakazovania by sme mali nechať zákazníkov, aby vybrali, kto bude na trhu víťaz a kto prehrá. Môžete sa tiež pridať ako hlas spotrebiteľov vo vašom okolí a posilniť naše hlasy v médiách, aby sme mohli vytrvalo robiť to najlepšie pre to, aby ste si ako zákazníci mohli čo najslobodnejšie vyberať.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies