Dačíć po stretnutí s Tilersonom: Je čas, aby prezident USA prišiel do Srbska

Prvý podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Srbska Ivica Dačíć, ktorý sa v piatok stretol na ministerstve zahraničia s ministrom  zahraničia USA s Rexom Tilersonom vo Washingtone, povedal, že schôdzka bola veľmi dobrá a to poskytuje veľkú nádej pre úspešnú bilaterálnu spoluprácu v budúcnosti. Informuje srbská Politika.

„Stretnutie bolo venované budúcnosti a našim dvojstranným vzťahom. V návštevnej knihe, do ktorej som napísal – čo sa zvyčajne vykonáva pred tým než sa začnete venovať bilaterálnemu stretnutiu,  že  sté výročie spojenectva medzi USA a Srbska v prvej svetovej vojne by malo byť niečo, kde by začala nová spolupráca medzi Srbrskom a USA „ – povedal Dačič po stretnutí s Tillersonom.

Vzhľadom k tomu, srbský minister zahraničia tiež povedal, že pre Srbsko je veľmi dôležitý dátum v tomto roku, 28. júla, pretože si  Srbsko pripomína 100. výročie srbských dní v Spojených štátoch, keď vtedajší americký prezident Woodrow Wilson vyvesil srbskú vlajku v Bielom dome ako prejav uznania  pre všetky obete v prvej svetovej vojne.

„Od tej doby je to už 100 rokov, a preto chceme obnoviť naše vzťahy a hľadať spoločné záujmy a hlavne to ako pomôcť Spojeným  štátom, aby dosiahli svoj kľúčový cieľ, ktorý je stabilita a mier v regióne a nevyriešené otázky. V tomto prípade, a to predovšetkým s odkazom na pokus o trvalé riešenie problému Kosova a Metohija a v tomto zmysle si myslím, že Tillerson veľmi starostlivo načúval našim argumentom, „povedal Dačíć.

Podľa Dačíća toto stretnutie potvrdzuje, že nová Trumpova americká administratíva má aspoň pripravenosť pochopiť to, čo hovorí Srbsko na rozdiel predchádzajúcej Obamovej administratívy.

Dačíc podľa portálu Politika rovnako  zdôraznil, že je na čase, aby americký prezident prišiel do Srbska, vzhľadom k tomu, že posledný americký prezident, ktorý bol v Srbsku a bývalej Juhoslávii bol Jimmy Carter.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies