Prežije spravodlivosť pôsobenie Daniela Lipšica na poste šéfa ÚŠP?

Kde je vôla, tam je cesta

Zvolením Daniela Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora sa v slovenskom politickom a právnom systéme stali dve mimoriadne udalosti. Vládna koalícia politicky presadila zákon, ktorým po prvý krát obišla stavovské pravidlá a dala priestor získať funkciu neprokurátorom. Zdanlivo vytvorila iba rámec pre zákonnú voľbu tejto funkciu, v skutočnosti ušila na mieru zákon Danielovi Lipšicovi. Bolo to pripravované v dobe, keď ešte vo funckii  špeciálneho prokurátora pózoval Dušan Kováčik. Na čo je zákon keď sa neuplatní? Kováčik išiel do väzby , odstúpil z funkcie a spoločenská a politická objednávka na obsadenie funkcie sa stali realitou. Lex Lipšic bol politicky mnoho krát kritizovaný, ale parlamentná matematika sa stala valcom , ktorý musel svoje snaženie dotiahnuť do zdarného konca.

Lipšicovi kostlivci a „policajní filozofi“ v praxi

Hra na demokraciu a transparentnosť

V médiách sa odohrávali rôzne súboje pre a proti Lipšicovi,  sociálne siete doslovne vreli. Spoločnosť bola jasne rozdelená v pohľade na Lipšica, média si navliekli politické dresy a cez známe kauzy, kde Lipšic sa nastrčil ako právny zástupca dávali priestor na jeho propagáciu. Vládna koalícia sedela na svojom Olympe a ticho sa rehúňajúc bavila na tom, ako naivná opozícia a pár sto tisíc ľudí vyjadruje rozhorčenie nielen nad postupom, mechanizmami a trápnym volebným divadlom, ale aj nad Lipšicom samým. Naivné konšpirácie pred vypočutím a samotnou voľbou mali takú váhu pre rozhodovanie, ako dupot myší pri bežiacom stáde slonov. Ak si niekto myslel že zmena zákona na voľbu prokurátora bola demokratickým krokom, tak bol naivný. Matematika bola neúprosná, Matovičov valec dokončil svoje dielo. Lipšic bol zvolený.

JUDr. Lipšic – „ Špeciálny prokurátor alebo závadová osoba s kontaktmi a prepojeniami na pochybné živly?

Lipšic vysadol na tigra

Funkcia, ktorú Lipšic získal je skutočne rozporuplná, pretože ešte nedošlo k naplneniu tohto úradu od samého jeho zriadenia. Lipšic má byť prvým mužom, ktorý to naplní a ukáže nám ako viesť boj a prokurátorov v boji proti najťažšiemu zločinu…

Avšak na to je potrebné zhlboka sa nadýchnuť!

Kto vymaže z Lipšicovej osobnej a politickej histórie všetky tie kauzy počnúc nelegálne zadaným prieskumom verejnej mienky, pokračujúc odpočúvaním novinárov, množstvom pokynov, príkazov a osobných prepojení s ľuďmi, s ktorými prišiel do kontaktu počas dvoch období na postoch ministra?

Napríklad aj s Tiborom Gašparom a inými?

Jeho vyradenie z politiky v roku 2016 po nešťastnej nehode, kde usmrtil človeka, smrdelo veľkou dávkou korupcie a dodnes nám nevysvetlil ako a kedy vyplnil trest a za akých okolností došlo k zahľadeniu tohto trestu.

Zvolením Lipšica všetci páchatelia, ktorí zabijú človeka pri porušení dôležitých povinností dostanú vždy podmienku?

Lipšicove obete

Vydávať Lipšica za prominentného právnika je skutočne odvaha. On je mazaný, ctižiadostivý, vypočítavý a vie kde sa má objaviť aby ho bolo vidieť. Okolnosti, ktoré ho donútili aby ako partner advokátskej kancelárie zastupoval ich klientov trvá posledných4-5 rokov a počas nich si vyberal kauzy, pri ktorých bola zaručená mediálna sledovanosť. Táto kariéra super právnika zahrnovala také rozporuplné okamihy a konflikty záujmov akým bola obhajoba vraha Ernesta Valka ( pri ktorého vražde na mieste činu sa okamžite ako minister objavil), ale  zlatý schodík v kariére, angažovanosť v Kuciakovej vražde a kauzách zmenky Pavla Ruska. Tam systematicky staval svoju kariéru na pravidelných mediálnych vyhláseniach, v ktorých dával opačný význam svedeckým výpovediam a výrokom súdu ihneď potom ako sa pojednávanie skončilo.

Lipšic sa motá okolo politických vrážd – Ernest Valko, Ján Kuciak, Milan Lučanský atď…

Jeho fanatizmus po boku- vtedy ešte s priateľom – prokurátorom Šantom vyzeral ako boj o spravodlivosť. Šanta nemal šancu v mediálnych prejavoch s ním držať krok, pretože predsa bol viazaný protokolárnym a služobnými predpismi, takže Lipšic ho už vtedy začal nechávať za sebou v neoficiálnom boji o funkciu  (špeciálneho vtedy aj generálneho prokurátora).

Vynechanie kandidatúry na GP naznačovalo, že Lex Lipsic je priorita. Lipšic ako právny expert s päťročnou praxou však má za sebou nielen kauzy ktoré boli známe, ale aj tie menej známe, kde sa objavoval okamžite po medializácii skutku a dostal sa na titulky médií

Lipšicova šachovnica smrti a výroba kajúcnikov vyšetrovateľom NAKA Čurillom

Nastane u Lipšica sebareflexia a bude schopný prijímať rady druhých ?

Pozícia do ktorej sa dostal je zrazu iná. Síce sa dosť podobá na politické funkcie ministrov, ale predsa je len viac vymedzená konkrétnejšími osobný mi povinnosťami a obmedzeniami. Šeligove propagandistické vyhlásenia o tom, že Lipšic bude autoritou zaručujúcej zásadu „ padni komu padni“ sú možno bublinou, ale možno aj osudnou chybou celej koalície. Urobili z Lišpica človeka, ktorý bude podliehať kontrole generálneho prokurátora. Lipšic ako politik, právnik s päťročnou praxou s lukratívnymi príjmami sa zrazu dostane do prostredia, kde bude mať fixný príjem, pravidelný pracovný režim a bude musieť si vytvoriť celkom iné pracovné návyky aké mal doteraz. Nebude autoritatívnym nadriadeným, ktorý bude schvaľovať všetko a vstupovať do ktoréhokoľvek konania. Tým by poštval proti sebe všetkých prokurátorov. A ich vzbura by pre neho mohla byť osudná skôr ako by dožil 7 rokov v úrade.

Z gaunera je vždy najlepší policajt – kam smeruje Lipšic prokuratúru?

Nesporne musíme uznať, že posledné roky Lipšicovej právnej praxe ukázali jeho nesmiernu kreativitu, iniciatívu, ale aj obludné konšpirácie a fabulácie s faktami, polopravdami a s vymyslenými príbehmi. V tomto prekoná ktoréhokoľvek prokurátora na Slovensku. Vlastne nikto mu nemohol rovnakými zbraňami oponovať, lebo či polícia, prokuratúra alebo súdy sú predsa len viazaní aspoň formálnymi procesnými pravidlami a zásadou pridržiavať sa faktov a legálne zabezpečených dôkazov. Už teraz bojuje spoločnosť s tým, že NAKA za pomoci špeciálnych prokurátorov zneužíva väzobné stíhanie na likvidáciu podozrivých bez toho, že by sa vykonávali riadne a bez prieťahov  procesné úkony- ako k tomu pridá ešte aj Lipšic? Aké budú jeho najbližšie kroky? Môžeme čisto len odhadovať podľa priorít:

  1. Okamžite chrániť a zabezpečiť imunitu vláde, jej priateľov a eliminovať hroziace riziká z medializácii

2.Zintenzívniť tlak na osoby väzobne stíhané v súvislosti s kauzami a „upravovať“ postupy dozorujúcich prokurátorov špeciálnej prokuratúry

3.Postaviť vlastný plán boja proti zločinu a korupcii, medializovať ho a podriadiť tomu chod prokuratúry a riadenie prokurátorov

4 Upresniť okruh nepriateľov štátu (politickej opozície) a nasadiť zdrvujúci úder

5.Postupne rozdeliť , vytriediť a doplniť prokuratúru podľa osobných preferencií a servilnosti prokurátorov, upevniť si svoju moc

 Nádejných 7 rokov

7 rokov je doba, počas ktorej táto vládne dovládne, ale mala by mať imunitu pre svoje zločiny aj potom aj vďaka Lišpicovi, To je vážny následok a zodpovednosť pre Lipšica. Preto tam je. Nie pre svoje osobné ambície. Je to obchod. Lipišic samozrejme z tejto pozície bude po túto dobu skoro všemožný, ak jeho samoľúbosť a spupnosť neprekročí hranice, ktoré ani prokurátori nebudú ochotní akceptovať. Skôr by mal Lipšic počítať s tým, že vo chvíli nástupu novej vlády sa jeho presýpacie hodiny pretočia. Má úlohu do vtedy likvidovať celú dnešnú opozíciu? Tieto úvahy sú až detinsky naivné, ale žiaľ slovenská budúcnosť je postavená na takýchto naivitách.

Lipšic by mal dostať šancu

Dali mu ju vládni politici. Dajú mu túto šancu aj jeho kolegovia prokurátori? Dá mu túto šancu verejnosť a občania? Dá mu túto šancu verejná mienka?

Lipšic bol dychtivý po tejto funkcii a preto je len otázka času kedy dôjde k jeho prvému prejavu, ktorý odzrkadlí a odhalí jeho skutočnú tvár.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies