“Dámy a páni, mojím prvým posolstvom je, že Francúzsko je späť. Späť v jadre Európy, “povedal Macron v Davose

French President Emmanuel Macron addresses the annual World Economic Forum (WEF) on January 24, 2018 in Davos, eastern Switzerland. / AFP PHOTO / Fabrice COFFRINI (Photo credit should read FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)

Francúzsky prezident, ktorý hovoril svoj prejav v anglickom jazyku, ďalej tvrdí, že nebude “francúzsky úspech bez európskeho úspechu” a požaduje silnejšiu a lepšiu spoluprácu v rámci bloku. “Potrebujeme silnejšiu Európu. Je to absolútne kľúčové, “ informuje o tom portál POLITICO.

Macron požaduje, aby EÚ “uskutočnila reformu Európy” a aj to, že EÚ musí “uzavrieť  niektoré krátkodobé otázky týkajúce sa energie, digitálnej technológie, migrácie a investícií”.

“Tento rok bude rokom, kedy musíme prepracovať desaťročnú stratégiu pre Európu […], pretože v tomto súčasnom prostredí má Európa zodpovednosť a úlohu vo vzťahu k Číne a USA”

Macron povedal, že európska “vízia, naša DNA z hľadiska vzťahu medzi slobodou, spravodlivosťou, a individuálnymi právami je jedinečná” a “druh rovnováhy medzi týmito rôznymi hodnotami” existuje iba v Európe.

Macronova reč sa niesla v duchu, že chce “urobiť z Európy skutočnú ekonomickú, sociálnu, zelenú, vedeckú a politickú globálnu veľmoc” a preto požaduje “väčšiu ambíciu” zo strany krajín EÚ s cieľom dosiahnuť “zvrchovanejšiu, zjednotenejšiu a demokratickejšiu Európu”.

“Ak sú niektorí ľudia pripravení byť ambicióznejší, ísť ďalej, pokiaľ ide o integráciu a ambíciu toho, čo nás učiní zvrchovanými v tomto globálnom svete, obhajovať naše hodnoty a naše záujmy, poďme do toho,” povedal Macron. “Tí, ktorí nechcú ísť dopredu, by nemali blokovať tých najambicióznejších ľudí v miestnosti”, zaznelo včera v Davose. 

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy