“Dámy a páni, mojím prvým posolstvom je, že Francúzsko je späť. Späť v jadre Európy, “povedal Macron v Davose
Francúzsky prezident, ktorý hovoril svoj prejav v anglickom jazyku, ďalej tvrdí, že nebude “francúzsky úspech bez európskeho úspechu” a požaduje silnejšiu a lepšiu spoluprácu v rámci bloku. “Potrebujeme silnejšiu Európu. Je to absolútne kľúčové, “ informuje o tom portál POLITICO.

Macron požaduje, aby EÚ “uskutočnila reformu Európy” a aj to, že EÚ musí “uzavrieť  niektoré krátkodobé otázky týkajúce sa energie, digitálnej technológie, migrácie a investícií”.

“Tento rok bude rokom, kedy musíme prepracovať desaťročnú stratégiu pre Európu […], pretože v tomto súčasnom prostredí má Európa zodpovednosť a úlohu vo vzťahu k Číne a USA”

Macron povedal, že európska “vízia, naša DNA z hľadiska vzťahu medzi slobodou, spravodlivosťou, a individuálnymi právami je jedinečná” a “druh rovnováhy medzi týmito rôznymi hodnotami” existuje iba v Európe.

Macronova reč sa niesla v duchu, že chce “urobiť z Európy skutočnú ekonomickú, sociálnu, zelenú, vedeckú a politickú globálnu veľmoc” a preto požaduje “väčšiu ambíciu” zo strany krajín EÚ s cieľom dosiahnuť “zvrchovanejšiu, zjednotenejšiu a demokratickejšiu Európu”.

“Ak sú niektorí ľudia pripravení byť ambicióznejší, ísť ďalej, pokiaľ ide o integráciu a ambíciu toho, čo nás učiní zvrchovanými v tomto globálnom svete, obhajovať naše hodnoty a naše záujmy, poďme do toho,” povedal Macron. “Tí, ktorí nechcú ísť dopredu, by nemali blokovať tých najambicióznejších ľudí v miestnosti”, zaznelo včera v Davose. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies