Danko: Ani ďalší návrh na čiastočnú dekriminalizáciu drog neprejde cez SNS
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nemusí pripravovať žiadny ďalší návrh novej drogovej legislatívy. Informuje INFO.SK.

Odkázal jej to predseda SNS Andrej Danko. Reagoval na vyjadrenie ministerky o tom, že sa opäť pokúsi získať podporu pre legislatívny návrh, ktorý v stredu stiahla z rokovania vlády.

Pani ministerka nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez našu stranu,“ odkázal Danko v písomnom stanovisku s názvom Stop drogám. „Hovorím jasné nie akémukoľvek návrhu, ktorý bude legalizovať drogy alebo zľahčovať prístup k ich získaniu, legitimizovať distribúciu či užívanie. Téma legalizácie je pre mňa uzavretá,“ uviedol predseda národniarov.

Danko zároveň poznamenal: „Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu.“ Ministerstvo spravodlivosti deklarovalo, že podľa Správy o drogách za rok 2017 vydanej Európskym monitorovacím centrom pre drogy a drogovú závislosť takmer tretina mladých ľudí (15 až 34 rokov) na Slovensku vyskúšala niekedy v živote marihuanu a približne deväť percent ju užívalo v predchádzajúcom roku.

Naproti tomu máme zhruba 300 až 400 odsúdených užívateľov ročne. To znamená, že niekde je chyba,“ argumentuje Žitňanská s tým, že súčasná prísna právna úprava smeruje k tomu, že Slovensko nedokáže dostatočne zachytávať a sankcionovať obchodníkov s drogami a selektívne kriminalizuje ich užívateľov.

SNS v utorok (20.2.) avizovala, že jej ministri na rokovaní vlády nepodporia materiál, ktorý okrem iného zavádza priestupkovú sankciu na držbu nepatrného množstva aj tvrdých drog. V SNS sú presvedčení, že dôraz treba klásť na prevenciu. Vyčítajú, že čiastočná dekriminalizácia sa má týkať aj tvrdých drog. Obávajú sa pritom, že zmeny zvýšia dopyt po zakázaných látkach a môže niekoľkonásobne narásť počet ich užívateľov. Výhrady k novej legislatíve vyjadrili aj predstavitelia strany Smer-SD.

Vnímam, že dnes materiál nemá podporu koaličných partnerov, tak samozrejme nemalo zmysel o tom ani rokovať. Budeme musieť po nejakom čase prísť možno s upraveným návrhom a pokúšať sa znovu o podporu,“odôvodnila po rokovaní vlády stiahnutie legislatívneho balíka Žitňanská. Prisľúbila, že sa pokúsi vypočuť výhrady koaličných partnerov a pripraví aj variant, že dekriminalizovaná bude len držba marihuany.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies