Danko: Slovensko by si v prípade novičok malo zachovať vlastnú zahraničnú politiku

Andrej Danko poukázal aj na záväzok Spojeného kráľovstva voči Európskej únii. Informuje INFO.SK.

V prípade použitia chemickej látky novičok vo Veľkej Británii a následnej reakcie viacerých štátov Európskej únie (EÚ), ktoré vyhostili ruských diplomatov, by si Slovensko malo zachovať vlastnú zahraničnú politiku. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR a šéf SNS Andrej Danko.

Zachovajme si svoj zdravý rozum a svoju vlastnú zahraničnú politiku. My nie sme gubernia, my sme samostatný štát!“ povedal Danko. Slovenská republika sa zatiaľ k iným krajinám EÚ nepripojila a predseda parlamentu privítal prístup nášho ministerstva zahraničných vecí. „Oceňujem, že sme jeden z 12 štátov, ktoré vážne analyzujú situáciu a že sme nenastolili hurá systém, ktorý zvolili určité štáty bez toho, aby mali argumenty a dôkazy, čo sa vlastne v Spojenom kráľovstve stalo. Nie je šťastným riešením, aby nás ostatné štáty posudzovali podľa toho, koľko diplomatov vyhostíme,“ skonštatoval Danko.

Andrej Danko poukázal aj na záväzok Spojeného kráľovstva voči Európskej únii. „Veľká Británia tiež nebola s nami solidárna, a to si treba uvedomiť. Hodila nás cez palubu v rámci EÚ a stále má voči nám veľa domácich úloh, ktoré má splniť,“ povedal.

Na bývalého dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pri tom podľa Británie použili nervovo-paralytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.

V reakcii na otravu Skripaľa vyhostili členské štáty EÚ, Kanada, USA, Ukrajina a niektoré ďalšie európske krajiny vyše 140 ruských diplomatov. Moskva zodpovednosť za útok poprela a Britániu obvinila z šírenia protiruskej propagandy.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies