Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku povedie prezidentka Čaputová
Delegáciu Slovenskej republiky na Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) povedie prezidentka SR Zuzana Čaputová. V poradí 76. zasadnutie sa začne 14. septembra, všeobecná rozprava na vysokej úrovni sa uskutoční od 21. do 29. septembra. Vyplýva to z Návrhu smernice pre postup delegácie SR na 76. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, ktorú vláda schválila na svojom dnešnom zasadnutí.

Tohoročné zasadnutie Valného zhromaždenia OSN sa uskutoční hybridnou formou, teda kombináciou prehrávania videopríhovorov a fyzickej prítomnosti predstaviteľov členských krajín v sídle OSN v New Yorku.

Slovenská delegácia sa bude počas zhromaždenia zameriavať na oblasť ochrany životného prostredia a boj proti zmene klímy, na posilňovanie zdravotníckej architektúry a eliminovanie dopadov pandémie COVID-19, podporu mieru a bezpečnosti vo svete, podporu a ochranu ľudských práv a na posilňovanie digitálnej transformácie a využitie inovácií. „Uvedené oblasti vychádzajú z priorít EÚ dohodnutých členskými krajinami EÚ pre 76. Valné zhromaždenie OSN. Súčasne zohľadňujú zahraničnopolitické priority a ciele SR obsiahnuté v Programovom vyhlásení vlády,“ uvádza sa v návrhu.

SR bude počas zhromaždenia podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva zmierňovať zdravotné, sociálne, ekonomické, humanitárne, bezpečnostné a politické dopady pandémie COVID-19. Slovensko tiež podporí preventívne opatrenia, aby bol svet lepšie pripravený na krízové situácie v budúcnosti. „Pre Slovensko je kľúčové posilnenie medzinárodných inštitúcií a jednotný postup EÚ na medzinárodných fórach v snahe o silnejšie postavenie EÚ ako globálneho aktéra v oblasti udržateľného rozvoja,“ uvádza ďalej návrh.

V prípade, že sa na programe Valného zhromaždenia nebude môcť zúčastniť prezidentka Zuzana Čaputová, zastúpia ju minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku Michal Mlynár.

Quo vadis Cirkev na Slovensku? Kto sa tu oháňa slovami pápeža?
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies