Denník KOŠICE:DNES včera zistil, že Vadala sa pohyboval aj v prostredí iného politického subjektu. Zakladal ho Sidor z MOST-HÍD

Denník KOŠICE:DNES včera zistil, že Vadala sa pohyboval aj v prostredí iného politického subjektu. Ide o regionálnu stranu Šport do Košíc a na Východ, ktorej predsedom a zakladateľom je košický podnikateľ Igor Sidor.

Podľa Denník KOŠICE:DNES v politike začala strana pôsobiť pred komunálnymi voľbami v roku 2014 najprv ako „občianska platforma” odčlenená z občianskeho združenia Vráťme deťom Šport do Košíc, ktorá organizovala športové akcie pre mládež a podporovala výstavbu ihrísk. Zakladajúci snem súčasnej politickej strany bol v Košiciach júni 2017.

Sidor bol za vlády Ivety Radičovej poslancom Národnej rady za MOST – HÍD a krajským funkcionárom tejto strany v Košiciach. MOST – HÍD vtedy v košickom mestskom zastupiteľstve vytvoril koalíciu so Smerom. V roku 2012 Sidor so slovensko–maďarskej strany odišiel. Dnes má jeho nová strana v mestskom parlamente druhý najpočetnejší klub zložený z ôsmich poslancov. Prvý má Smer a členovia týchto klubov väčšinou hlasujú jednotne.

Sidor sa mandátu mestského poslanca vzdal v lete po tom, čo ho policajti prichytili šoférovať pod vplyvom alkoholu. Okrem neho má Vadala na sociálnej sieti Facebook ako priateľov piatich mestských poslancov za stranu Šport do Košíc a na Východ. Sú to Emil Petrvalský, Iveta Kijevská, Igor Jutka, Tibor Bacsó a Ján Sekáč. Okrem Sekáča sú všetci aj okresní predsedovia strany.

Ako pokračuje Denník KOŠICE:DNES Šport do Košíc a na Východ mal svojich kandidátov i v novembrových župných voľbách. S číslom 64 sa o zvolenie za poslanca Košického samosprávneho kraja uchádzal aj právnik Marek Švingál z Michaloviec. Švingál je prokuristom, teda vykonávateľom právnych úkonov týkajúcich sa prevádzky podniku, v obchodnej spoločnosti Prodest. Vadala je v nej konateľom a podľa súdneho povolenia na odpočúvanie zverejneného denníkom SME firmu monitorovala Slovenská informačná služba. Michalovský právnik je zapísaný ako prokurista aj v michalovskej eseročke Vadala Group.

Sidor povedal, že s Vadalom sa pozná od roku 2016, kedy chcel podľa neho kúpiť jeho administratívnu budovu v Košiciach. „K predaju nedošlo, banka mu nedala úver,“ hovorí. Tvrdí, že s Talianom nemajú žiadne spoločné aktivity a nič nevie o jeho príspevkoch z eurofondov. „Viem len, že vlastnil niekoľko podnikateľských objektov, ktoré prenajímal,“ dodal. Na otázku o vzťahu Vadalu k strane neodpovedal. Odmietol ale, že by taliansky podnikateľ Šport do Košíc a na Východ financoval. Uzatvára Denník KOŠICE:DNES.

Súvisiace články

MIMORIADNA SPRÁVA: Ficov Bašternákov byt sa mení na štátny. Ladislav Bašternák do konca týždňa nastúpi do väzenia

Aneta Leitmanová

Dôchodkový vek na Slovensku sa bude zverejňovať päť rokov dopredu

redakčný výber

Prekvapením v Piešťanoch je kandidatúra bývalého diplomata Stanislava Polonského za Národnú koalíciu

Roman Suchý
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy