Denník KOŠICE:DNES včera zistil, že Vadala sa pohyboval aj v prostredí iného politického subjektu. Zakladal ho Sidor z MOST-HÍD
Denník KOŠICE:DNES včera zistil, že Vadala sa pohyboval aj v prostredí iného politického subjektu. Ide o regionálnu stranu Šport do Košíc a na Východ, ktorej predsedom a zakladateľom je košický podnikateľ Igor Sidor.

Podľa Denník KOŠICE:DNES v politike začala strana pôsobiť pred komunálnymi voľbami v roku 2014 najprv ako „občianska platforma” odčlenená z občianskeho združenia Vráťme deťom Šport do Košíc, ktorá organizovala športové akcie pre mládež a podporovala výstavbu ihrísk. Zakladajúci snem súčasnej politickej strany bol v Košiciach júni 2017.

Sidor bol za vlády Ivety Radičovej poslancom Národnej rady za MOST – HÍD a krajským funkcionárom tejto strany v Košiciach. MOST – HÍD vtedy v košickom mestskom zastupiteľstve vytvoril koalíciu so Smerom. V roku 2012 Sidor so slovensko–maďarskej strany odišiel. Dnes má jeho nová strana v mestskom parlamente druhý najpočetnejší klub zložený z ôsmich poslancov. Prvý má Smer a členovia týchto klubov väčšinou hlasujú jednotne.

Sidor sa mandátu mestského poslanca vzdal v lete po tom, čo ho policajti prichytili šoférovať pod vplyvom alkoholu. Okrem neho má Vadala na sociálnej sieti Facebook ako priateľov piatich mestských poslancov za stranu Šport do Košíc a na Východ. Sú to Emil Petrvalský, Iveta Kijevská, Igor Jutka, Tibor Bacsó a Ján Sekáč. Okrem Sekáča sú všetci aj okresní predsedovia strany.

Ako pokračuje Denník KOŠICE:DNES Šport do Košíc a na Východ mal svojich kandidátov i v novembrových župných voľbách. S číslom 64 sa o zvolenie za poslanca Košického samosprávneho kraja uchádzal aj právnik Marek Švingál z Michaloviec. Švingál je prokuristom, teda vykonávateľom právnych úkonov týkajúcich sa prevádzky podniku, v obchodnej spoločnosti Prodest. Vadala je v nej konateľom a podľa súdneho povolenia na odpočúvanie zverejneného denníkom SME firmu monitorovala Slovenská informačná služba. Michalovský právnik je zapísaný ako prokurista aj v michalovskej eseročke Vadala Group.

Sidor povedal, že s Vadalom sa pozná od roku 2016, kedy chcel podľa neho kúpiť jeho administratívnu budovu v Košiciach. „K predaju nedošlo, banka mu nedala úver,“ hovorí. Tvrdí, že s Talianom nemajú žiadne spoločné aktivity a nič nevie o jeho príspevkoch z eurofondov. „Viem len, že vlastnil niekoľko podnikateľských objektov, ktoré prenajímal,“ dodal. Na otázku o vzťahu Vadalu k strane neodpovedal. Odmietol ale, že by taliansky podnikateľ Šport do Košíc a na Východ financoval. Uzatvára Denník KOŠICE:DNES.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies