DIE WELT: V Česku sa tajne pohybujú stovky utečencov. Nemecko je v pohotovosti
Cez Česko prevádzači do Nemecka dopravujú stále viac migrantov. Nemecká polícia ich tento rok u českých hraníc v nákladných autách a dodávkach odhalila dokonca dvakrát toľko než pri hraniciach s Rakúskom. Policajné odbory preto požadujú, aby spolková republika posilnila kontroly u českých hraníc. Informuje o tom denník Die Welt.

Kým od júna do decembra minulého roka nemecká polícia pri českých hraniciach objavila 204 prevážaných utečencov, za prvé tri mesiace tohto roka ich bolo už 267. To je o poznanie viac než u doteraz z nemeckej strany najsledovanejšej hranice s Rakúskom, kde ich bolo 137.

Práve na hraniciach s alpskou krajinou Nemecko od roku 2015 vykonáva bežné hraničné kontroly. Podľa nového ministra vnútra Horsta Seehofera (CSU) by vnútorné hranice v Európskej únii, ktoré sú v rámci schengenského priestoru za normálnych okolností bez kontrol, mali byť hliadkované tak dlho, kým nebudú lepšie strážené hranice vonkajšie.

Na rozdiel od Rakúska ale zatiaľ spolková republika na hraniciach s Českom podobné kontroly nezaviedla, čo sa vzhľadom k aktuálnemu vývoju nepáči všetkým.

“Riziko odhalenie sa zvýši len vďaka dôslednému prenasledovaniu a tiež prítomnosti polície, ktorá umožní vysokú hustotu kontrol,” je presvedčený podpredseda odborov spolkovej polície Jörg Radek. Preto podľa neho musí byť i pri hraniciach s Českom počet policajtov “stabilizovaný”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies