DiscoverEU: 15-tisíc cestovných poukazov k dispozícii na letné objavovanie EÚ
Žiadatelia musia dovŕšiť 18 rokov k 1. júlu 2018, byť občanmi EÚ a byť pripravení vydať sa na cesty toto leto.

Od zajtra (12.00 hod. stredoeurópskeho času) do 26. júna (12.00 hod. stredoeurópskeho času) môžu mladí ľudia požiadať o cestovný poukaz, vďaka ktorému budú od júla 2018 do konca októbra 2018 môcť objavovať vlastný kontinent. Iniciatíva DiscoverEU im umožní lepšie pochopiť rozmanitosť Európy, tešiť sa z jej kultúrneho bohatstva, nadviazať nové priateľstvá a získať pocit európskej identity. Komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics uviedol: „DiscoverEU ponúka mladým ľuďom vynikajúcu príležitosť na objavovanie Európy na cestách a osobne. To nemôže nahradiť nijaká kniha či dokument. Som presvedčený, že táto skúsenosť povedie k pozitívnym zmenám – tak pre mladých účastníkov, ako aj pre komunity, ktoré navštívia. Od zajtra ponúkame príležitosť zažiť 15-tisíc nezabudnuteľných európskych príbehov, ktorých by neskôr v tomto roku a v tých ďalších mohlo byť ešte viac.“

Vďaka tejto novej iniciatíve EÚ budú môcť mladí ľudia cestovať ako jednotlivci alebo v maximálne päťčlennej skupine, spravidla po železnici. V záujme neobmedzeného pohybu po celom kontinente však účastníci môžu v odôvodnených prípadoch použiť alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty a výnimočne aj lietadlo. Tak sa budú môcť zúčastniť aj mladí ľudia žijúci v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch v EÚ. Keďže rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva, cestujúci budú mať možnosť zúčastniť sa na mnohých podujatiach po celej Európe.

Ako sa prihlásiť

Žiadatelia budú musieť poskytnúť svoje osobné údaje a podrobnejšie informácie o ceste, na ktorú sa chcú vybrať. Budú musieť absolvovať aj kvíz s piatimi otázkami, ktorý bude súvisieť s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018, iniciatívami EÚ zameranými na mladých a blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. Na konci budú musieť odpovedať na ďalšiu otázku o tom, koľko mladých ľudí sa podľa nich bude uchádzať o poukaz v rámci tejto iniciatívy. Európska komisia potom na základe odpovedí vyberie účastníkov, ktorí sa musia vydať na cestu od 9. júla do 30. septembra 2018. Môžu cestovať až 30 dní a navštíviť až štyri zahraničné destinácie.

Súvislosti

Iniciatíva DiscoverEU má v roku 2018 rozpočet 12 miliónov eur a očakáva sa, že tento rok vďaka nej bude môcť po Európe cestovať 20-tisíc mladých. Každému členskému štátu EÚ bol pridelený určitý počet cestovných poukazov na základe podielu obyvateľstva danej krajiny v porovnaní s celkovým obyvateľstvom Európskej únie. Prvé kolo podávania prihlášok, ktoré sa začne zajtra, umožní preskúmať európsky kontinent aspoň 15-tisíc príjemcom. Druhé kolo podávania prihlášok s najmenej 5-tisíc cestovnými poukazmi sa uskutoční na jeseň 2018. Európska komisia plánuje iniciatívu ďalej rozvíjať, a preto ju zahrnula do svojho návrhu budúceho programu Erasmus. Ak ho Európsky parlament a Rada schvália, v rokoch 2021 až 2027 by malo dostať možnosť cestovať s podporou rozpočtu vo výške 700 mil. eur ďalších 1,5 milióna 18-ročných účastníkov.

Iniciatíva DiscoverEU vychádza z návrhu Európskeho parlamentu, ktorý zabezpečil jej financovanie na rok 2018 prostredníctvom prípravnej akcie. Zameriava sa na mladých ľudí, ktorí majú práve 18 rokov, keďže ide o pomyselný míľnik na ceste k dospelosti.

Európska komisia by chcela od mladých cestovateľov počuť, čo zažili, a vyzve ich, aby sa podelili o svoje skúsenosti a dobrodružstvá. Vybraní účastníci sa stanú súčasťou komunity DiscoverEU a budú pôsobiť ako vyslanci iniciatívy. Budú vyzvaní, aby o svojich zážitkoch z ciest porozprávali napríklad cez sociálne médiá ako Instagram, Facebook a Twitter alebo aby usporiadali prezentácie na školách či v miestnych komunitách.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies