Do Kežmarku mieri investor zo Švajčiarska: Mubea vytvorí päťsto pracovných miest
Do Kežmarku prichádza švajčiarska spoločnosť Mubea, ktorá je jedným zo svetových lídrov vo výrobe pružín a ďalších produktov pre automotive. Informuje portál DNES24.sk.

Do Kežmarku, ktorý patrí k najmenej rozvinutým okresom, mieri nový významný investor. Švajčiarska spoločnosti Mubea Engineering AG plánuje v priemyselnom parku v Kežmarku postaviť nový závod na výrobu automobilových a náhradných dielov, inžinierske centrum a centrum na náhradné diely. Majiteľ spoločnosti Thomas Muhr a za slovenskú stranu premiér Peter Pellegrini, minister hospodárstva Peter Žiga a primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák slávnostne poklepali základný kameň pri príležitosti oficiálneho začiatku výstavby závodu.

Pôjde o investíciu vo výške 51 000 000 eur, ktorá bude rozložená na obdobie rokov 2018 – 2023. Od roku 2015, kedy vstúpil do platnosti zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov, ide o najväčšiu investíciu do jedného z najmenej rozvinutých okresov. Spoločnosť požiadala o investičnú pomoc takmer 15 miliónov eur.
Premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že „investíciu spoločnosti Mubea v Kežmarku považuje za významný úspech v snahe o znižovanie regionálnych rozdielov.“ Podľa šéfa vládneho kabinetu je nepochybné, že „vytvorenie viac ako 500 pracovných miest a ďalších, ktoré vzniknú v nadväznosti na túto investíciu, bude pre mesto Kežmarok, celý tento okres ale aj susedné okresy, predstavovať významný impulz.“

Majiteľ a konateľ spoločnosti Thomas Muhr vyzdvihol fakt, že nový závod na Slovensku bude hrať dôležitú úlohu v ich globálnej dodávateľskej sieti. „Okrem toho bude slúžiť ako centrum vývojových a inžinierskych činností pre ďalšie podniky Mubea,“ dodal.

Kežmarský primátor Ján Ferenčák ocenil, že „sa podarila dobrá vec pre podtatranský kraj a že do regiónu prichádza silný partner.“

Začiatok výroby je naplánovaný v prvej polovici budúceho roka. V roku 2025, kedy sa počíta s využitím plnej kapacity výroby, by mal kežmarský závod ročne vyrábať 24 000 000 liniek stabilizátora a 30 000 000 au­tomobilových svoriek. Na export v rámci EÚ bude určených 100 % kapacity výroby, čo bude mať pozitívny vplyv na obchodnú bilanciu Slovenska. Mubea je jedným zo svetových lídrov vo výrobe vysoko výkonných pružín a typologicky súvisiacich produktov pre automobilový priemysel.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies