Dobroslav Trnka sa v kauze zatajovania nahrávky Gorily cíti nevinný
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa v kauze zatajovania nahrávky známej ako Gorila cíti nevinný. Vyhlásil to dnes pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I. Zároveň odmietol možnosť uzatvoriť dohodu o vine a treste.

Dobroslav T. je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Nahrávku mu podľa obžaloby poskytol do úschovy v súčasnosti odsúdený podnikateľ Marian Kočner. Neskôr bola použitá pri vydieraní finančníka Jaroslava Haščáka.

Ako obžalovaný uviedol pred súdom, svedecké výpovede, ako aj ďalšie dôkazy naznačujú, že ku skutku tak, ako je uvedený v obžalobe, nedošlo. „Skutok, tak ako je postavený, nekorešponduje s časovými údajmi, keď som mal ja disponovať nejakou nahrávkou v kauze Gorila,” uviedol. Zároveň odmietol odpovedať na otázky prokurátora. „V tomto štádiu konania nebudem,” doplnil.

Na dnešnom pojednávaní sa zároveň čítali viaceré výpovede svedkov z prípravného konania. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth uviediol, že mu Marian Kočner hovoril, že o tom, že má nahrávku označovanú ako Gorila, hovoril aj predsedovi strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi. Účelom malo byť to, aby Smer podporil znovuzvolenie Dobroslava T. do funkcie generálneho prokurátora. Zároveň údajne Ficovi, ako aj Jaroslavovi Haščákovi garantoval, že nikto iný k nej nebude mať prístup. Odkiaľ sa Kočner k nahrávke dostal Tóth nevedel, uviedol ale, že Kočner „mal pomerne rozsiahle kontakty medzi príslušníkmi SIS”. Samotný Kočner vo veci odmietol vypovedať, keďže dôkazy v tejto trestnej veci podľa neho boli získané nezákonne. Šéf Smeru Robert Fico vo svojej výpovedi povedal, že obsah nahrávky nepozná, keďže tak, ako nepozerá správy a nečíta noviny, nepočúva ani nahrávky. Podnikateľ Jaroslav Haščák vo svoje výpovedi poprel, že by ho Kočner alebo Dobroslav T. vydierali prostredníctvom nahrávky. Ako povedal, takéto ponuky dostáva pravidelne, ale od anonymov. „Nikdy som však na takéto ponuky nereflektoval,” zdôraznil

Podľa polície Dobroslav T. zločin spáchal ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas. „Od osoby M. K. mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní,“ informovala ešte začiatkom marca polícia. Podľa záverov vyšetrovateľa si tak Dobroslav T. nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Dobroslav T. pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011.

Netreba zrušiť § 363 , ale hysterickú diktatúru koalície a neprofesionálne riadenie polície
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies