Dofinancovanie rezortu vo výške 90 miliónov eur len konzervuje súčasný katastrofický stav, tvrdí SaS

Dofinancovanie rezortu vo výške 90 miliónov eur len konzervuje súčasný katastrofický stav, konštatovala v utorok strana SaS na tlačovom brífingu. “Táto suma nedáva priestor na rozvoj a inovácie v slovenskom zdravotníctve, priestor na lepšiu starostlivosť o pacienta a neumožňuje uspokojiť požiadavky ambulantného sektora, kde nám vo veľkom ubúdajú lekári aj sestry a predlžujú sa čakacie doby na zákroky a vyšetrenia,” informovala poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Dofinancovanie rezortu je podľa nej dobrá správa, vláda však neustálymi zmenami spôsobuje problém pacientom, pretože poisťovne nevedia plánovať a teda sa ani rozumne dohodnúť s lekármi a nemocnicami. “Memorandum o dofinancovaní prináša dodatočné zdroje, ktoré len látajú diery vzniknuté obyčajnou volebnou korupciou alebo opatreniami, ktorými si chcú politici kúpiť voličov,” konštatovala tímlíderka SaS pre zdravotníctvo.

Ako informovala Cigániková, vláda podmienila dofinancovanie rezortu sociálnym zmierom, čo znamená, že do volieb nebudú môcť štrajkovať zdravotníci, ambulancie či nemocnice. “Vláda rieši hlavne seba a presúva kolaps zdravotníckeho sektora na ďalšiu vládu. Je to prístup “po voľbách potopa”. Nie sú tam žiadne záruky dlhodobej stability zo strany ministerstva zdravotníctva alebo ministerstva financií,” informovala tímlíderka SaS pre zdravotníctvo. “Rizikom ostáva, že ak štát podhodnotí odhady počtu svojich poistencov, peňazí stále nebude dosť. Rizikom je tiež rozpočtové provizórium, ktoré by nastalo, pokiaľ by sa parlamentu nepodarilo schváliť rozpočet,” konštatoval člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto.

To by podľa neho znamenalo, že rezort bude musieť vyžiť s platbami na úrovni roku 2019, čo bude pre zdravotníctvo katastrofa. “Táto vláda namiesto systémových riešení liala celé roky vodu do deravého suda. To je totiž presná paralela s každoročným dofinancovaním zdravotníctva, ktoré sa robilo,” dodal Barto. “Na základe toho, že premiér sa už dvakrát vyjadril, že si je vedomý neefektivity v zdravotníckom sektore, vyzývame ho, aby povedal aj to, ako to chce zmeniť a kedy,” uzavrela Jana Cigániková.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies