Domácnosti si tento rok priplatia nielen za plyn a elektrinu, ale i za odpad

pixabay

V roku 2019 sa pre spotrebiteľov zvyšovali ceny za bývanie a energie, tento rok analytici očakávajú vyššie výdavky domácností aj za odpad

Slovenské domácnosti si tento rok priplatia za plyn, elektrinu i za odpad. Predpokladá to analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská. V minulom roku sa zvyšovali hlavne ceny za bývanie a energie, tento rok sú očakávania analytikov mierne odlišné. Kým náklady na bývanie a energie tvoria viac ako štvrtinu spotrebných výdavkov, v prípade zvyšovania poplatkov za odpad ide len o 0,3 percenta. V prípade bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív si Slováci minulý rok priplatili o štyri percentá viac ako v roku 2018.

“Poplatky za odpad nepatria medzi tie, ktoré by výraznejšie zaťažovali peňaženky slovenských domácností a z celkových spotrebných výdavkov im ukrajujú iba 0,3 percenta,” vysvetlila Sadovská. Lenže väčšina miest a obcí zvýšila poplatky za komunálny odpad pre tento rok miestami o desiatky percent. Dôvodom má byť drahšie skládkovanie odpadu. Výška poplatku za skládkovanie odpadu vzrastie zo siedmich až 17 eur z roka 2019 na osem až 26 eur v roku 2020 a v roku 2021 očakávajú nárast tohto poplatku na 11 až 33 eur. “Čím viac obce triedia, tým menej za skládkovanie platia,” podotkla Sadovská.

Slovenské domácnosti si priplatia aj za elektrinu a plyn. Konečná cena elektriny sa pre spotrebiteľov zvýši v priemere o 7,63 percenta a za plyn si domácnosti v roku 2020 priplatia v priemere o takmer štyri percentá viac ako v roku 2019. Drahšie bude aj teplo. “Na základe rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa v roku 2020 cena za dodávku tepla zvýši domácnostiam v priemere o 1,9 percenta,” dodala Sadovská.

WOOD & Company je investičná skupina pôsobiaca na stredoeurópskom trhu. Skupina sa zameriava na poskytovanie transakčného poradenstva, poradenstva v oblasti korporátnych financií, obchodovanie s cennými papiermi a správu aktív. Spoločnosť založili v roku 1991 a má kancelárie v šiestich európskych mestách vrátane centrály v Prahe či oddelenia investičného bankovníctva v Bratislave. WOOD & Company je členom niekoľkých búrz vo svete a zároveň obchodníkom na Pražskej burze cenných papierov. Ročne zobchoduje akcie v objeme 25 mld. eur. Aktíva spravované skupinou dosahujú takmer 1 mld. eur a to v oblasti zdravotníckeho tovaru, farmaceutického priemyslu, nakladania s odpadmi, nehnuteľností a informačných technológií.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies