Donald Tusk aj dánsky premiér chcú tábory pre migrantov mimo EÚ. Bude to jedna z možných dohôd summitu EÚ
Dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen plánuje predstaviť na summite EÚ v Bruseli novú formu internačných centier pre zamietnutých žiadateľov o azyl. Informuje The Local.  S rovnakým návrhom pred dvoma dňami prišiel sám Donal Tusk – šéf Európskej rady. Informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Malá dohoda na projekte?

Rasmussen chce v Bruseli hovoriť o projekte, o ktorom už Dánsko a Rakúsko diskutovali, o založení  centra pre zamietnutých žiadateľov o azyl na “neatraktívnom mieste mimo EÚ”.

Dánsky premiér chce získať viac krajín pre podporu svojej myšlienky. Má doteraz podporu rakúskej vlády, Rasmussen ale uviedol, že to Dánsko môže realizovať bez ohľadu na ostatných.

Ak o tom uzavrie dohodu napríklad s Rakúskom a spoločne nájdu ochotnú tzv. tretiu krajinu pre takýto projekt, bude to presne zodpovedať modelu dvojstranných a trojstranných dohôd “na okraj summitu” o ktorých hovorila aj Angela Merkelová. 

Zdá sa, že práve takýto model pre parciálne riešenie migračnej krízy jednotlivých krajín bude tou najmenej problémovou dohodou zo začínajúceho stretnutia lídrov krajín. 

“Chceme, aby aj niekto ďalší podporil novú cestu, ktorú Dánsko vždy presadzovalo v zahraničnej politike,” povedal premiér pre Ritzau.

“Nebudem skrývať, že by som chcel mať viac vlád na našej strane. Ale nie je to niečo, čo by nám zabránilo v tom, to urobiť sami,” dodal dánsky premiér.

Po zverejnení tejto myšlienky, Rasmussen uviedol, že medzi krajinami prejednáva tento plán s Dánskom aj Nemecko a Holandsko, rovnako tak Rakúsko. Opäť to len dokazuje, že princíp „ochotných a spolupracujúcich v jednej myšlienke“- princíp ktorý napokon stanovil sám Juncker vo svojej vízii fungovania Európskej únie, je cestou ako z bludného kruhu azylovej politiky.

Napokon summit sa koná v atmosfére politického realizmu takmer všetkých zúčastnených. A práve minimálne očakávania môžu niektoré krajiny doviesť k funkčným minimalistickým riešeniam. 

Rozporuplné reakcie na dánsky model?

Holandský premiér Mark Rutte a nemecké ministerstvo vnútro však uviedli, že si nie sú vedomí konkrétneho návrhu.

Albánsky premiér Edi Rama povedal nemeckému denníku Bild, že jeho krajina “nikdy neprijme tento druh utečeneckého tábora v EÚ”.

Rama dodal, že je proti myšlienke “odosielať zúfalých ľudí na nejaké miesto ako toxický odpad a to nikto nechce”.

Český predseda vlády Andrej Babiš v rozhovore pre nemecký Bild navrhol EÚ azylovú politiku založenú na austrálskom modeli.

“Ak to Austrálčania dokážu urobiť, prečo nie Európa?” povedal Babiš v rozhovore pre Bild. Žiadatelia o azyl by podľa jeho názoru mali čakať na výsledok svojich rokovaní v hotspotoch mimo EÚ.

“Ak sa migranti dostanú do člna niekde v Líbyi, tak už je to neskoro,” varoval Babiš.

Tuskov dánsky projekt?

Pred dvoma dňami unikli pozmenené návrhy záverov dnes začínajúceho summitu ôídrov EÚ. Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung sa v nich hovorí o hotspotoch v severnej Afrike. Za touto myšlienkou je Donald Tusk. 

Aj to ukazuje, že napriek katastrofickým scenárom, ktoré šíria niektorí proimigrační komentátori a iní zas využívajú krízu v migrácii na sebabičovanie stredoeurópskych krajín a ich politikov – je zrejmé, že summit prebehne pokojným spôsobom a možno prinesie aj niektoré čiastkové dohody, ktoré opäť posunú tému a riešenia v pred aj keď iba o milimetre.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies