Dubajský start-up vydáva kryptomenu pre moslimov. Je krytá zlatom, a preto je v súlade s právom šaríja, píše Quartz

Moslimovia na základe svojej viery presadzujú zásadu, že všetky ekonomické aktivity majú byť podložené skutočnými aktívami, a nie špekuláciami. Do nezabezpečených obchodov sa preto radšej nepúšťajú. To bol až doteraz aj prípad kryptomien. Tie síce neboli v Saudskej Arábii ani v Spojených arabských emirátoch oficiálne zakázané, tamojšej vlády ale vydali varovanie, aby ich občania Bitcoin, ethereum ani ďalšie kryptomeny nenakupovali.

Bohatí moslimovia žijúci v oblasti Perzského zálivu teraz ale majú šancu do kryptomien investovať a nedostať sa pritom do rozporu s právom šaríja. Dubajský start-up totiž predstavil kryptomenu OneGram, kde je každá jednotka krytá skutočným gramom zlata, ktoré je ukryté v trezore. Vďaka tomu je obmedzená možnosť špekulácií. Na nový typ kryptomeny upozornil server Quartz.

„Snažíme sa dokázať, že pravidlá a regulácie vychádzajúce z práva šaría sú s technológiou digitálneho blockchainu plne kompatibilné“, hovorí spoluzakladateľ start-upu Ibrahim Mohammed.

Cena zlata je relatívne stabilná. V minulom roku sa pohybovala medzi 1200 až 1350 americkými dolármi. Proti tomu hodnota Bitcoin kolíše nepredvídateľne každým dňom. Zo svojho maxima 20 000 dolárov za kus Bitcoin spadol na zhruba 7 000 dolárov  v čase vzniku OneGram.

Zlato slúži ako ukazovateľ stavu svetovej ekonomiky a v prípade nestability jeho cena vzrastá. Je to istota proti inflácii, a ak sa zrúti trh s akciami, stále zostáva fyzicky prítomné v trezore.

Blízky východ nie je jedinou oblasťou, ktorá skúša koncept kryptomeny krytej zlatom. Podobný koncept sa vyskytol aj v juhovýchodnej Ázii. Mena HelloGold je pre právo šaríja tiež prijateľná a v tomto roku sa chystá vstúpiť na thajský trh. Indonézia, kde moslimovia tvoria 80% z 250 miliónovej populácie, aj Malajzia sú pre tento nový typ kryptomeny taktiež lákavou oblasťou.

Ak sa chcú západné kryptomeny presadiť v moslimských krajinách, budú zrejme musieť prísť s podobným produktom, špeciálne upraveným pre tieto špecifické, ale veľmi lukratívne trhy.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies