Dva ruské strategické bombardéry Tu-95 sa dostali do zóny americkej protivzdušnej obrany v blízkosti Aljašky
Dva ruské strategické bombardéry Tu-95 sa dostali do zóny americkej protivzdušnej obrany v blízkosti Aljašky a lietadlá boli vyprevadzané americkými stíhačkami F-22, oznámilo severné veliteľstvo USA. Informuje americký portál FreeBeacon.


Dva strategické bombardéry Tu-95 (Bear – kód NATO) vlietli v piatok do 200 míľovej Air Defense Identification Zone (ADIZ) nad Beringovým morom v blízkosti pobrežia Aljašky, povedal námorný kapitán Scott Miller, hlavný hovorca severného velenia a US-Canada North American Aerospace Defence (NORAD).

“V asi 10 hodín východného času dve stíhačky NORAD F-22 pri Aljaške zablokovali a vizuálne identifikovali dve ruské bombardovacie lietadlá Tu-95” Bear “, letiace v zóne protivzdušnej obrany pri západnom pobreží Aljašky, severne od Aleutských ostrovov,” vyhlásil Miller pre Washington Free Beacon.

Ruské bombardéry, ktoré sú schopné niesť jadrové bomby, sú protiváhou amerických strategických bombardérov B-52, zvyčajne vykonávajú diaľkové lety spojené s hliadkovou činnosťou, nevstúpili do suverénneho amerického alebo kanadského vzdušného priestoru, dodal Miller.

Miller vyhlásil, že v súvislosti s týmto stretnutím nevznikla žiadna neobvyklá aktivita a medzi F-22 a bombardéry nebola žiadna komunikácia.

Lietadlá leteli v medzinárodnom vzdušnom priestore a “lietajú podľa medzinárodných noriem,” povedal.

“NORAD aj naďalej monitoruje všetku leteckú činnosť, ktorá vychádza zo severoamerického vzdušného priestoru aj mimo neho,” povedal Miller.

Hovorca neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti o poslaní ruských bombardérov.

Zástupca ruského ministerstva obrany zdôraznil, že let je vykonávaný v súlade s medzinárodnými pravidlami a neporušoval hranice iných štátov. Zároveň opravil americkú informáciu, že išlo o dva lietadlá Tu-95, podľa ruského ministerstva dvojicu lietadiel tvoril Tu-95 a Tu-142.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies