Ekonómovia Michel Godet a Jean-Michel Boussemart predpovedali Európe demografickú katastrofu, píše Atlantico

Do roku 2050 stratí Európa jednu tretinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, predpovedajú francúzski ekonómovia Michel Godet a Jean-Michel Boussemart na stránkach Atlantico.

Starnutie obyvateľstva vyvolá vážne problémy európskeho hospodárstva, tvrdia autori. Ak neprijmete opatrenia na obmedzenie toku migrantov a zvýšenie pôrodnosti už dnes, situácia sa môže stať kritickou, varujú odborníci. Poukazujú, že práve migrácia, ako sa niektorí domnievajú, neprinesie onen pozitívny efekt. Naopak.

„Na rozdiel od Severnej Ameriky, kde sa počet obyvateľov zvýši do roku 2050 o 75 miliónov ľudí, Európu bude aj naďalej obývať 500 miliónov, aj keď dôjde k strate 49 miliónov medzi populáciou v produktívnom veku vo veku 20 až 64 rokov, z ktorých 11 miliónov stratí Nemecko. Španielsko a Taliansko tiež stratia 7 až 8 miliónov potenciálne ekonomicky aktívnych obyvateľov,“  predpovedajú francúzski ekonómovia Michel Godet a Jean-Michel Boussemart.

Prichádzajúci „demografický tektonický posun“ však ovplyvní nielen Európsku úniu. Napríklad Čína, Japonsko a Rusko stratia v roku 2050, 38 miliónov, respektíve 20 miliónov a 15 miliónov ľudí, pričom najvýznamnejšie straty sa opäť očakávajú medzi pracujúci populáciou: Rusko stratí 22 miliónov ľudí vo veku 20 až 64 rokov, Japonsko – 20 miliónov, a Čína – 195 miliónov. Medzitým sa populácia India zvýši o takmer o 400 miliónov ľudí a bude mať vyšší počet obyvateľov, ako Čína o 300 miliónov ľudí. počet ľudí v Afrike sa za rovnaké obdobie zvýši o 1,3 miliardy ľudí, kedy len 130 miliónov pripadne na severnú Afriku.

„Budeme potrebovať ruky a mozgy, aby sme zacelili tieto straty,“ poznamenali odborníci. A to znamená, že migračné zaťaženie Európy bude vyššie, ako inokedy.

Podľa autorov článku sa v Európe o tomto bezprostrednom „demografickom šoku“ nehovorí a nerieši sa. Godet a Boussemart vyzývajú čitateľov, aby si predstavili, čo sa stane, keď do Európy vletia milióny utečencov z Ázie, Afriky a Stredného východu.

Ako ekonómovia vysvetľujú , ak sa za 35 rokov presunie 1% populácie Afriky do Francúzska, bude to znamenať 13 miliónov nových občanov.

„Keď hovoríme o tom, otriasol a oslabil EÚ v roku 2015 príchod milióna utečencov, z ktorých tri štvrtiny boli politickí, sme si vedomí toho , že by sa Európa mala začať bezodkladne pripravovať na túto vyhliadku, „domnievajú sa odborníci.

Autori naznačujú, že Európa by si mala vziať príklad z Kanady, ktorá bez váhania uskutočňuje politiku uvádzania pracovných miest pre cudzincov v závislosti na potrebách trhu práce. Tiež považujú za nevyhnutné podporovať natalitnú politiku v Starom svete.

„Ak je piesku príliš veľa, cement to nespojí. Ak chcete pridať ďalší piesok, potrebujete viac cementu, teda deti, ktoré hovoria jazykom svojej krajiny, bez ohľadu na farbu ich pokožky. To znamená, že Európa musí zostať otvorená svetu, ale teraz musí zvýšiť svoju pôrodnosť, “ tvrdia ekonómovia.

Avšak“ čo povedať o rodinnej politike v Európe, kde existujú hotely a rezorty len pre dospelých, kam deti nemôžu vstúpiť – na rozdiel od domácich maznáčikov , „sú rozhorčení autori.

 

Medzitým v roku 2016 prvýkrát v Európe „prekonal počet rakiev počet kolísok“.

Ako je uvedené v článku, v Nemecku sa to deje od roku 1971, v Taliansku a Rusku od roku 1991, v Španielsku – od roku 2016, a v Japonsku – od roku 2006. ako predpovedali Godet a Boussemart, do roku 2028 tomuto scenáru neunikne ani Čína. Spojené štáty, rovnako ako Francúzsko, budú čeliť takejto demografickej kríze až do roku 2050.

Všeobecne sa pripúšťa, že dôvodom povojnového hospodárskeho rastu v Európe bolo obnovenie infraštruktúry a odstránenie zaostalosti voči Spojeným štátom. Vo Francúzsku sa toto „slávne 30. výročie“ zhodovalo s nárastom pôrodnosti. Avšak málokto pamätá, že v 50.-60. Rokoch XX storočia rástla trikrát rýchlejšie produktivita práce, ako v 80. rokoch a vo všetkých nasledujúcich rokoch potom, a to napriek skutočnosti, že v tom čase neexistovali žiadne počítače či iné atribúty následné technologickej revolúcie.

Autori pripisujú spomalenie ekonomického rastu starnutiu populácie bývalých vodcov medzi rozvinutými krajinami: USA, Japonskom a Európou. Avšak podľa nich „v Európskej komisii, rovnako ako vo väčšine medzinárodných organizácií, je otázka prepojenia demografia a hospodárskeho rastu zriedka kedy vznesená“, a všetka pozornosť je zameraná na technológiu, inováciu a hospodársku súťaž.

„Ľudia sú vnímaní iba ako ľudský kapitál a sú videní pod uhlom vzdelania, ktorý je správne považovaný za investíciu a faktor dlhodobého hospodárskeho rastu, „poznamenali ekonómovia.

Starnutie obyvateľstva je z väčšej časti zrejmé z hľadiska súvisiacich problémov, ako je stabilita dôchodkového systému, zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o seniorov.

Zaostávanie Európy oproti USA podľa ukazovateľov hospodárskeho rastu od začiatku 1980 sa tiež vysvetľuje technickú prevahu Ameriky, ale zabúda sa na skutočnosť, že v Spojených štátoch po dobu 30 rokov má každá žena v priemere 2,1 dieťaťa v porovnaní s 1,5 v Európe. Táto hodnota celkovej miery pôrodnosti v Európe znamená, že zajtra ekonomicky aktívne obyvateľstvo sa v porovnaní s dneškom zníži o tretinu, tvrdia ekonómovia.

„Zníženie miery pôrodnosti v krajine je ekvivalentom zníženie investícií do podniku – to umožňuje nejakú dobu uvoľňovať prostriedky za cenu vážnych problémov v budúcnosti,“ vysvetlili autori.

Z ich pohľadu je zrejmé, že politika podpory rodiny za účelom zvýšenia pôrodnosti bude pre štáty dlhodobou investíciou. Presvedčenie, že negatívny vplyv klesajúcej pôrodnosti a rastúcej dĺžky života v Európe môže kompenzovať väčšie zapojenie prisťahovalcov, nie je viac ako ilúzia, zdôrazňujú Godet a Boussemart. Svedčí o tom rozhodnutie Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ, ako aj politická reakcia na migračné krízu v iných krajinách EÚ .

„Aby ste investovali a konzumovali, musíte veriť v budúcnosť a potrebujete sa na to pripraviť – vlastnosti, ktoré sa bohužiaľ s vekom strácajú. Zdroje dynamiky sú rovnaké v ekonomike a demografii: chuť k životu sa prejavuje tak v ekonomickej iniciatíve, tak pri rodenie detí, „uzavreli autori temné vízie.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies