EKVÁDOR: Demonštranti sa dostali do budovy parlamentu

Anti-government protests, which began when President Lenín Moreno’s decision to cut subsidies led to a sharp increase in fuel prices, has persisted for days and clashes led the president to move his besieged administration out of Quito.(AP Photo/Dolores Ochoa)

Ekvádorský prezident Lenín Moreno v utorok nariadil nočný zákaz vychádzania v okolí vládnych budov po tom, ako demonštranti prenikli do parlamentu, kde sa dostali do konfliktu s ozbrojenými zložkami. Protestujúci prelomili policajný kordón, no napokon ich z budovy vyhnali s pomocou slzného plynu.

Svedkovia uviedli, že demonštranti v parlamente mávali vlajkami a kričali rôzne slogany. Niektorí mali aj drevené štíty, no polícii sa ich podarilo vyhnať. V tom čase sa v budove nenachádzali žiadni zamestnanci. Miestne médiá informovali, že rozhnevaní ľudia napadli aj ďalšie vládne objekty.

Moreno vo štvrtok vyhlásil výnimočný stav v reakcii na drsné pouličné protesty, ktoré vyvolalo jeho rozhodnutie ukončiť vládne dotácie na palivá. Ceny palív odvtedy narástli o viac ako sto percent. Prezident tiež dočasne presťahoval vládu mimo hlavné mesto, a to do Guayaquil. Najnovšie nepokoje si v krajine vyžiadali dvoch mŕtvych a desiatky zranených. Zatkli 570 osôb.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-latin-america-49981521

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies