EKVÁDOR: Demonštranti v Quite zadržali osem policajtov ako rukojemníkov

In this Oct. 9, 2019 photo, anti-government demonstrators commandeer an armored vehicle during a nationwide strike against President Lenin Moreno and his economic policies in Quito, Ecuador. The military warned people who plan to participate in the national strike over fuel price hikes to avoid acts of violence. (AP Photo/Carlos Noriega)

Demonštranti v ekvádorskom hlavnom meste zadržali osem policajtov ako rukojemníkov. Siedmich mužov a jednu ženu prinútili vyjsť v Quite na pódium a pred tisíckami ľudí si dať dole helmy, nepriestrelné vesty i topánky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Protesty, ktoré vedú pôvodní obyvatelia Ekvádora, sa začali po tom, čo vláda oznámila ukončenie vládnych dotácií na palivá. Ceny palív odvtedy rapídne narástli a do ulíc vyšli tisícky ľudí. Demonštranti v ostatných dňoch postavili barikády, vtrhli do budov a dostávali sa do stretov s bezpečnostnými zložkami, ktoré sa ich snažili rozohnať slzným plynom. Od začiatku protestov tiež demonštranti vzali na viacerých miestach v krajine desiatky policajtov ako rukojemníkov. Nepokoje si vyžiadali aj niekoľko mŕtvych.

Demonštranti sa dožadujú zrušenia úsporných opatrení, ktoré sú súčasťou dohody s Medzinárodným menovým fondom (MMF), a v niektorých prípadoch i rezignácie prezidenta Lenína Morena. Ten minulý týždeň v reakcii na drsné pouličné protesty vyhlásil výnimočný stav a neskôr tiež dočasne presťahoval vládu z Quita do mesta Guayaquil.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-latin-america-50010190

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies