Emmanuel Macrona pripomenul po talianskych voľbách “brutálny kontext” imigrácie

French President Emmanuel Macron gives a speech in the northern port of Calais on January 16, 2018 vowing that France will not allow another migrant camp like the infamous "Jungle" to spring up in the city. The 40-year-old centrist travelled to the northern French port ahead of a summit with British prime minister on January 18, and at a critical time for his efforts to toughen up France's migration policies. / AFP PHOTO / Denis Charlet (Photo credit should read DENIS CHARLET/AFP/Getty Images)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v prvom komentári k talianskym parlamentným voľbám uviedol, že je potrebné brať do úvahy kontext “silného migračného tlaku”, ktorému Taliansko čelila. Teraz bude čakať na rozhodnutie o tom, kto bude poverený zostavením vlády.

Stredopravá koalícia získala vyše 37 percent hlasov. Prekvapením volieb je víťazstvo Ligy severu nad Berlusconiho stranou. Ako najsilnejší jednotlivá strana z volieb vzišlo populistickej protestné Hnutie piatich hviezd (M5S) s 32 percentami hlasov. Formácia ľavého stredu okolo vládnucej Demokratickej strany získala 23 percent hlasov.

“Uvedomujem si, že vo svete, v ktorom žijeme, môžete brániť krásne ideály, ale nemôžete ich brániť a pri tom ignorovať brutalitu kontextu,” citovala Macrona agentúra AFP. “A Taliansko nepochybne trpelo mesiace a mesiace pod tlakom migrácie. Tento veľmi silný tlak migrácie je kontextom, na ktorý by sme mali pamätať,” pokračoval.

K výsledkom sa francúzsky prezident zatiaľ vyjadrovať nechcel a bude očakávať rozhodnutie svojho talianskeho náprotivku Sergia Mattarello ohľadom zostavovania vlády.

Nemecko v momente, keď ešte v Taliansku neboli zrátané všetky hlasy, poprialo úspech “tým, na ktorých leží zodpovednosť ohľadom vytvorenie stabilnej vlády”. “V princípe človek praje každému, aby to zabralo menej ako šesť mesiacov,” povedal novinárom hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert. Ide vraj nielen o blaho Talianska, ale aj o blaho “našej spoločnej Európy”.

Euro v reakcii na výsledky talianskych volieb oslabuje. K americkému doláru sa prepadlo pod 1,23 USD a blíži sa sedem týždňovému  minimu. Ekonómovia sa obávajú, že tretia najväčšia ekonomika eurozóny teraz bude čeliť dlhému obdobie politickej neistoty, keď žiadne z zoskupení nezískalo väčšinu.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy