Energetický brexit bude Britov bolieť, tvrdí to aspoň správa Výboru pre EÚ záležitosti Snemovne lordov

Energetický trh v Británii čaká po odchode kráľovstva z EÚ výraznú zmena k horšiemu.

Očakáva sa zvýšenie cien a okrem stability dodávok je ohrozená tiež výstavba jadrovej elektrárne Hinkley Point C, pretože Spojené kráľovstvo nemá dostatok odborníkov pre jadrovú technológiu. Server Buzzfeed News navyše zverejnil analýzu britských úradov, podľa ktorých bude brexit pre ekonomiku negatívny, nech budú podmienky odchodu z EÚ akejkoľvek. Podľa hovorcu vlády dokument nebol dokončený a schválený vládou.

Trh s energiami bude po odchode Británie z Európskej únie zraniteľnejší. Brexit spôsobí zníženie investícií do nových technológií, ohrozí stabilitu energetickej siete a zvýši ceny elektriny a plynu. Tvrdí to výbor pre EÚ Snemovne lordov vo svojej aktuálnej správe o energetickej bezpečnosti.

Trh EÚ je pre Britániu kľúčový. Krajiny EÚ dodávajú Spojenému kráľovstvu 12 percent plynu a 5 percent elektriny. Dovoz elektriny má navyše v najbližších piatich rokoch stúpať.

„Spojené kráľovstvo môže byť v čase po brexite ohrozené nedostatkom elektriny v prípade extrémneho počasia alebo neplánovaných výpadkov výroby elektriny. Vyzývame vládu, aby stanovila priority, s ktorými bude pracovať s EÚ, aby predvídala a riadila výpadky dodávok energie naprieč kontinentmi, a ovplyvní Spojené kráľovstvo, „uvádza správa.

Odchod Británie zo štruktúr EÚ povedie k tomu, že ostrovná krajina nebude mať vplyv na tvorbu energetických predpisov Bruselu a vyvolá neistotu ohľadom budúcich investícií európskych firiem do energetickej infraštruktúry.

 

Predseda európskeho podvýboru pre energetiku a životné prostredie v Snemovni lordov Robin Teverson vyhlásil, že dopady na ceny energií môžu byť pre britského spotrebiteľa významné. „Nebudeme integrovaní do európskeho trhu s energiami. To bude znamenať, že obchodovanie s energiou bude menej efektívne a maloobchodné ceny sa zvýšia, „ povedal Teverson britskému denníku The Guardian.

Britské ostrovy sú teraz prepojené s európskym kontinentom tromi káblami s Francúzskom, Belgickom a Holandskom. Prepojené je aj Írsko a Anglicko. Vo výstavbe je ďalších osem káblov, ktoré vedú cez Severné more a prepoja Britániu s Nórskom a Dánskom, posilnené bude tiež prepojenie s Francúzskom a Írskom.

Správa uvádza, že oslovení ministri neboli schopní vysvetliť dopady na ceny energií v prípade odchodu krajiny zo spoločného európskeho trhu s energiami.

Výbor Snemovne lordov tiež upozornil na veľmi škodlivé následky odchodu kráľovstva z Euratomu, pokiaľ nedôjde k adekvátnej náhrade. „To by mohol byť skutočný problém,“ varoval Teverson.

Môže byť ohrozená aj výstavba jadrovej elektrárne Hinkley Point C, pretože Británii budú chýbať odborníci na jadrovú energetiku. „Závislosť od pracovníkov z EÚ je obzvlášť kritická v sektore jadrovej energetiky. Bez prístupu k pracovníkom z EÚ bude pre EDF Energy zložité dokončiť stavbu novej jadrovej elektrárne Hinkley Point, „píše sa v správe. Výbor dôrazne žiada britskú vládu, aby zabezpečila dostatok pracovných síl z krajín EÚ pre britský energetický sektor.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies