EPIDÉMIA: V dôsledku osýpok zomrelo už 50 detí

cbs

Od vypuknutia epidémie v októbri nemocnice prijali viac ako 1 100 pacientov s osýpkami a 180 je ešte stále hospitalizovaných

Epidémia osýpok v tichomorskom štáte Samoa si vyžiadala už viac ako 50 mŕtvych. Informovala o tom tamojšia vláda s tým, že za uplynulý deň choroba pripravila o život päť detí. Celkovo v dôsledku osýpok od októbra, keď sa ochorenie začalo šíriť, zomrelo 53 ľudí. Medzi nimi je jeden dospelý človek, dvaja starší tínedžeri a zvyšok tvoria deti do 14 rokov.

V ostrovnom štáte minulý mesiac vyhlásili výnimočný stav, zatvorili všetky školy, deťom zakázali zhromažďovať sa na verejnosti a všetkým obyvateľom nariadili očkovanie. Od vypuknutia epidémie nemocnice prijali viac ako 1 100 pacientov s osýpkami a 180 je ešte stále hospitalizovaných, uviedla vláda. Medzi zostávajúcimi ľuďmi v nemocnici je 19 detí v kritickom stave.

Samojská vláda predpokladá, že vírus sa začal šíriť od cestovateľa z Nového Zélandu. Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v pondelok uviedla, že sa jej vláda snaží robiť všetko pre to, aby pomohla epidémiu zastaviť. Wellington poslal Samoe tisícky vakcín a tiež viac ako 50 zdravotníckych profesionálov. Pomoc tichomorskej krajine poskytli aj ďalšie štáty vrátane Veľkej Británie.

Dáta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u naznačujú, že vlani v Samoe zaočkovali menej ako 30 percent dojčiat. Nízku mieru zaočkovanosti zhoršil incident, keď dvom dojčatám podali zle namiešanú vakcínu a ony v dôsledku toho zomreli, čo viedlo k odkladu vakcinácie a nedôvere k nej. Vláda v Samoe uviedla, že pred novembrom vakcináciu podstúpilo okolo 33-tisíc ľudí a od novembra to bolo ďalších 58-tisíc.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies