Erdogan chce rozšíriť BRICS o Turecko, nové zoskupenie by sa malo volať BRICST

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan apeloval na vodcov štátov BRICS, aby prijali Turecko ako ďalšieho člena hospodárskej skupiny BRICS. Informuje portál hurriyetdailynews.com.

“Ak nás vezmete medzi seba, tak vznikne BRICST, povedal som predstaviteľom členov BRICS,” uviedol na tlačovej konferencii v hlavnom meste Juhoafrickej republiky Johannesburg.

Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika pozvali Turecko na túto udalosť ako dočasného predsedu Organizácie islamskej spolupráce (OIC). Erdogan priletel do Johannesburgu spoločne s ministrom zahraničných vecí, financií, obrany a obchodu, ako aj zástupcovia vládnucej strany AKP.

Erdoğan tiež uviedol na tlačovej konferencii, že členovia skupiny BRICS srdečne privítali jeho návrh.

“Zvlášť Čína víta rozšírenie. Videl som, že uvažujú o zapojení ďalších krajín do tejto platformy. Nie sú proti tomu,” zdôraznil turecký prezident.

“Sme v G-20 s piatimi z týchto krajín. Prial by som si, aby urobili potrebné kroky, aby nám dovolili vstúpiť do BRICS,” dodal Erdogan.

Turecký prezident poukázal na potenciál partnerstva v hospodárstve, investíciách a rozvojových projektoch s krajinami skupiny BRICS: “Som presvedčený, že je správne, aby sme sa stali členmi tejto hospodárskej skupiny,” dodal Erdoğan.

Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?