Erdogan: Turecká armáda obsadí Afrin za niekoľko dní

Turecká armáda v najbližších dňoch obsadí severosýrske mesto Afrin, v ktorého okolí tureckí vojaci operujú už mesiac proti sýrskym Kurdom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes povedal, že operácia, pri ktorej bude obsadené centrum mesta, bude rýchla a začne v najbližších dňoch.

 

Turci od 20. januára zabrali cez 30 dedín v kurdskej pohraničnej oblasti označovanej ako Afrin; väčšina z nich je v tesnej blízkosti tureckej hranice, píše Deutsche Welle

Oblasť Afrin je súčasťou provincie Halab (Aleppo). Je domovom viac než 170.000 ľudí, z ktorých cez 36.000 žije v meste Afrin.

 

Erdogan dnes vysvetľoval doterajší postup tureckej armády takto:

„Nechceme vystaviť nebezpečenstvu svojich vojakov a berieme ohľad na civilistov, takže sa môže zdať, že postupujeme pomaly. Ale nikto nesmie zabudnúť: nevstúpili sme tam, aby sme zničili a spálili, čo uvidíme. Chceme vytvoriť bezpečné prostredie, v ktorom budú môcť žiť stovky tisíc (Sýrčanov), ktorí teraz žijú u nás, pretože utiekli pred občianskou vojnou v Sýrii. „

 

Ankara tvrdí, že chce vytvoriť zónu dostatočne bezpečnú pre to, aby sa sýrski utečenci mohli začať vracať. Bezpečnostný problém vidí v prítomnosti kurdských milícií YPG, ktoré sever Sýrie obsadili a sú prítomné aj v Afrine. Turecko je označuje za spojenca tureckých separatistických Kurdov a za teroristov.

Kurdi nedávno požiadali sýrsku armádu, aby pomohla ochrániť severnú hranicu. V pondelok sa objavila informácia, že sa do Afrinu chystajú oddiely spojencov sýrskej armády, ale zatiaľ tam žiadny nedorazili. Kurdi popreli, že sa im podarilo v tomto smere dohodnúť sa s Damaškom, a potvrdili len, že im ide len o to, aby získali pomoc pri zabezpečení hranice.

Erdogan dnes tiež povedal, že obsadením Afrinu YPG prídu o možnosť dohodnúť sa s Damaškom. Podľa niektorých správ ponúkli YPG Damašku, že kontrolu nad mestom ponechajú sýrskej vláde.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies