ERDOGAN: Turecké sily zabili v Sýrii 109 teroristov

Od začiatku ofenzívy v Sýrii zabili turecké sily už 109 “teroristov”. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v odkaze na sýrskych kurdských bojovníkov. Prezident žiadne podrobnosti neposkytol, avšak iné správy zo severovýchodnej Sýrie zatiaľ ani len zďaleka nenaznačujú taký vysoký počet obetí.

Erdogan zároveň varoval Európsku úniu, aby nenazývala vojenskú operáciu Ankary “inváziou” a obnovil tiež svoju hrozbu, že nechá sýrskych utečencov, aby zaplavili Európu. Ako povedal, Turecko by mohlo “otvoriť brány” prílivu sýrskych migrantov do Európy. Vyjadril sa tak vo štvrtok pred predstaviteľmi svojej vládnej strany. Zopakoval tiež, že jeho cieľom je predísť vzniku “teroristického štátu” pozdĺž tureckých hraníc.

Európska únia platí Turecku miliardy eur za pomoc pri zvládaní náporu sýrskych utečencov, čo má podľa európskych politikov priamy vplyv na podstatné obmedzenie ich prílivu do Európy. Jedným z deklarovaných cieľov tureckej vojenskej operácie proti Kurdom je pritom aj vytvorenie bezpečnostnej zóny, do ktorej by Ankara sýrskych utečencov premiestnila.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies