ESA: Čínska kozmická stanica spadne na Zem. V ohrození je aj Európa

Prvá čínska experimentálna vesmírna stanica Tchien-kung 1, nad ktorou Peking stratil kontrolu, dopadne na Zem v období medzi 24. marcom a 19. aprílom. Tvrdí to Európska vesmírna agentúra (ESA). Upozornila, že nikdy nebude môcť presne predpovedať čas a miesto dopadu trosiek.

Medzi štáty ohrozenými troskami by Slovensko  byť nemalo. Vplyv má byť “kdekoľvek na Zemi medzi 43. stupňom severnej šírky a 43. stupňom južnej šírky. Oblasti mimo tieto zemepisné šírky možno vylúčiť,” oznámila ESA na svojom blogu.

V tomto páse leží v Európe územie Portugalska, Španielska, Francúzska, Talianska, bývalých juhoslovanských republík okrem Slovinska, ďalej Bulharska, Grécka a Turecka.

Čína laboratórium Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1) uviedla na obežnú dráhu okolo Zeme v septembri 2011. Pri vypúšťaní druhej, takisto experimentálnej stanice Tchien-kung 2 v polovici septembra 2016 predstavitelia čínskeho vesmírneho programu uviedli, že prvé laboratórium už splnila “svoju historickú misiu “a že bola v prevádzke o 2,5 roka dlhšie, než sa plánovalo.

Uisťovali pritom, že väčšina častí zhorí v atmosfére a nie je pravdepodobné, že by úlomky mohli na Zemi spôsobiť škody. Z toho experti vyvodili, že Peking nad svojím kozmickým aparátom stratil kontrolu.

Súvisiace články

Na Marse vedci našli jazero plné vody skryté pod ľadom podobne ako v Grónsku

Roman Suchý

Pentagon pracuje na technológii ovládanej mozgom

Michal Šumichrast

Nové dôkazy: Rybí olej a omega-3 nemajú takmer žiadne účinky na zdravie srdca

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy