EÚ aj Eurozónu čaká solídna ekonomická expanzia. Čo hovorí najnovšia zimná prognóza z Bruselu?
Európska komisia (EK) dnes zverejnila “zimnú ekonomickú prognózu”. Tempo rastu síce tento rok v EÚ aj eurozóne mierne spomalí na 2,3 percenta z vlaňajších 2,4 percenta a v roku 2019 na dve percentá, naďalej však zostane silné. Riziká najnovšej prognózy sú prevažne vyrovnané.

V novembrovom výhľade EK čakala za rok 2017 zvýšenie hrubého domáceho produktu eurozóny o 2,2 percenta a EÚ o 2,3 percenta. V ďalších rokoch malo tempo spomaliť v oboch regiónoch na 2,1 percenta a 1,9 percenta. K lepšiemu hodnoteniu prispelo vyššie cyklické oživenie v Európe, kde sa naďalej zlepšuje situácia na trhu práce a nálada, ale aj silnejšie oživenie globálnej ekonomickej aktivity a obchodu, než sa čakalo.

Európsky komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici upozornil, že európska ekonomika sa na začiatku roka teší pevnému zdraviu.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny energií a nespracovaných potravín, by mala naďalej zostať tlmená. Na trhu je zatiaľ dostatok voľnej pracovnej sily, takže sa nezvyšuje tlak na rast miezd. Celková inflácia bude aj naďalej odrážať vývoj cien energií a očakáva sa, že sa bude zvyšovať len pozvoľna. V eurozóne má tento rok inflácia zostať na minuloročnej úrovni 1,5 percenta a budúci rok zrýchliť na 1,6 percenta. V EÚ má tento rok zrýchliť na 1,9 percenta z 1,7 percenta vlani. V roku 2019 spomalí rast cien na 1,8 percenta.

Ekonomický rast by podľa EK mohol v krátkodobom výhľade prekonať očakávania, čo naznačuje súčasná optimistická nálada. Spomaliť rast však môžu výsledky rokovaní o odchode Británie z EÚ, ale aj geopolitické napätie a snahy niektorých krajín o väčšiu ochranu vlastného trhu.

Eurostat vo svojom rýchlom odhade na konci minulého mesiaca uviedol, že HDP krajín používajúcich euro sa v minulom roku zvýšil o 2,5 percenta. Ekonomika eurozóny tak zaznamenala najprudšie tempo rastu za desať rokov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies