Európska únia bude po roku 2020 vydávať viac peňazí na potieranie nelegálnej migrácie, na vlastnú obranu a bezpečnosť, ale napríklad aj na vedu a výskum či programy študentských výmen.
Po dnešnom neformálnom summite 27 krajín EÚ, kde bol budúci viacročný rozpočet Únie jednou z kľúčových tém, to novinárom povedal predseda Európskej rady Donald Tusk. Uviedol, že mnohé krajiny sú v budúcom rozpočtovom období pripravené zvýšiť svoje príspevky.
Rad prezidentov a premiérov podľa neho tiež zdôraznila pokračujúci význam štrukturálnych fondov, SPP alebo budovanie celoeurópskej infraštruktúry.
?Live: Informal #EUCO press conference by President @JunckerEU and @eucopresident | Watch: https://t.co/8gqminKcct pic.twitter.com/2XpECwWF5l
— EC AV Service (@EC_AVService) February 23, 2018
“Dnes sa debata vedie v inom geopolitickom kontexte okolo Európy a s vedomím brexitu,” podotkol Tusk. Bude podľa neho potrebné riešiť prepad príjmov, ktorý spôsobí britský odchod z bloku na jar 2019. Ten je ročne odhadovaný až na 13 miliárd eur. Cez obvyklé rozdiely v názoroch sú všetci pripravení pracovať na modernizáciu rozpočtu a jeho politík,” poznamenal.
? #EUCO Press conference – opening remarks by President @JunckerEU | Video: https://t.co/KTz4Sbv5Mf
— EC AV Service (@EC_AVService) February 23, 2018
Prezidenti a premiéri 27 krajín EÚ dnes odmietli ustúpiť Európskemu parlamentu a garantovať, že do čela Európskej komisie po voľbách budúci rok automaticky navrhnú niektorého z kandidátov nominovaných európskymi politickými stranami.
President @JunckerEU participates in the informal #EUCO meeting of the 27 EU Heads of State or Government
? Photos: https://t.co/Tc7YwOyU6g
?Videos: https://t.co/c3n30rdhPw pic.twitter.com/g0rU6lJ8zW— EC AV Service (@EC_AVService) February 23, 2018
Štáty tak dali najavo, že chcú mať v rozhodovaní o obsadení kľúčového únijného postu hlavnej úlohe.
“V tomto procese neexistuje nejaká automatickosť. Zmluvy hovoria jasne, že je výlučnou kompetenciu Európskej rady nominovať kandidáta, ak zohľadní výsledok európskych volieb,” pripomenul Tusk znenia Lisabonskej zmluvy.
Európske politické strany chcú budúci rok zopakovať mechanizmus použitý prvýkrát v roku 2014, ktorý vtedy do čela komisie vyniesol jej terajšieho predsedu Jeana-Claudea Junckera.