EÚ bude po roku 2020 dávať viac na bezpečnosť. Krajiny EÚ chcú hlavnú úlohu v rozhodovaní o predsedovi komisie

Európska únia bude po roku 2020 vydávať viac peňazí na potieranie nelegálnej migrácie, na vlastnú obranu a bezpečnosť, ale napríklad aj na vedu a výskum či programy študentských výmen.

Po dnešnom neformálnom summite 27 krajín EÚ, kde bol budúci viacročný rozpočet Únie jednou z kľúčových tém, to novinárom povedal predseda Európskej rady Donald Tusk. Uviedol, že mnohé krajiny sú v budúcom rozpočtovom období pripravené zvýšiť svoje príspevky.

Rad prezidentov a premiérov podľa neho tiež zdôraznila pokračujúci význam štrukturálnych fondov, SPP alebo budovanie celoeurópskej infraštruktúry.

“Dnes sa debata vedie v inom geopolitickom kontexte okolo Európy a s vedomím brexitu,” podotkol Tusk. Bude podľa neho potrebné riešiť prepad príjmov, ktorý spôsobí britský odchod z bloku na jar 2019. Ten je ročne odhadovaný až na 13 miliárd eur. Cez obvyklé rozdiely v názoroch sú všetci pripravení pracovať na modernizáciu rozpočtu a jeho politík,” poznamenal.

Prezidenti a premiéri 27 krajín EÚ dnes odmietli ustúpiť Európskemu parlamentu a garantovať, že do čela Európskej komisie po voľbách budúci rok automaticky navrhnú niektorého z kandidátov nominovaných európskymi politickými stranami.

Štáty tak dali najavo, že chcú mať v rozhodovaní o obsadení kľúčového únijného postu hlavnej úlohe.

“V tomto procese neexistuje nejaká automatickosť. Zmluvy hovoria jasne, že je výlučnou kompetenciu Európskej rady nominovať kandidáta, ak zohľadní výsledok európskych volieb,” pripomenul Tusk znenia Lisabonskej zmluvy.

Európske politické strany chcú budúci rok zopakovať mechanizmus použitý prvýkrát v roku 2014, ktorý vtedy do čela komisie vyniesol jej terajšieho predsedu Jeana-Claudea Junckera.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy