EÚ je rozdelená utečeneckou politikou, no Merkelová stále volá po solidarite

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala štáty Európskej únie k pokroku v dohode o azylovom systéme a varovala, že štáty očakávajúce finančnú podporu únie musia v riešení migračného problému prejaviť solidaritu. Vyhlásenie obsahuje na videu predtočený odkaz kancelárky účastníkom neformálneho summitu EÚ plánovaného na budúci týždeň.

„Veríme, že solidarita nemôže byť jednosmerná,“ uviedla Merkelová. Kancelárka očakáva, že pokrok sa dosiahne do tohtoročného júna. Ide vraj o jednu z jej priorít, píše Deutsche Welle

Niektoré štáty z rozpočtu EÚ čerpajú viac, než do neho prispievajú, aby podnietili svoj hospodársky rozvoj, pripomenula Merkelová. Nemecko ako jeden z čistých prispievateľov je presvedčených, že solidarita musí byť vzájomná.

Prijímanie prisťahovalcov a reforma systému pre udeľovanie azylu sú po rokoch migračnej krízi v Stredomorí a na Balkáne jednou z hlavných tém na summitoch EÚ. Kvóty pre prijímanie migrantov odmietajú štáty višegrádskej štvorky, teda Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Nepripúšťajú zároveň možnosť, že by v tejto otázke mohli byť prehlasovaní.

Podľa nemeckej kancelárky deľba úloh dobre funguje pri ochrane vonkajších hraníc EÚ a v boji s príčinami migrácie. Menej dobre ale v riešení otázky dočasného domova pre prisťahovalcov. Niektoré členské krajiny sú proti prijímaniu utečencov.

Merkelová je presvedčená, že pokrok môže dosiahnuť na neformálnom summite EÚ budúci týždeň v piatok a zvlášť pri únijným summite v marci.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies