EÚ vyzvala Turecko na zastavenie operácie proti Kurdom

Najvyššie postavený predstaviteľ exekutívy Európskej únie vyzval v stredu Turecko, aby zastavilo vojenskú operáciu proti Kurdom v Sýrii. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker zároveň odkázal tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, že EÚ sa v žiadnom prípade nebude podieľať na financovaní prevádzky takzvanej “bezpečnostnej zóny”, ktorú chce Erdogan vytvoriť v Sýrii pozdĺž hraníc s Tureckom. “Vyzývam Turecko, a tiež všetkých ostatných, aby konali s rozvahou a aby zastavili operácie, ktoré sa už začali,” vyhlásil Juncker.

“Ak súčasťou plánu Turecka je vytvorenie takzvanej bezpečnostnej zóny, nerátajte s tým, že Európska únia za to bude platiť,” dodal Juncker.

EÚ platí Turecku 6 miliárd eur v rámci pomoci Ankare pri zvládaní náporu sýrskych utečencov, čo má podľa európskych politikov priamy vplyv na podstatné obmedzenie náporu utečencov na Európu. Turecko však od EÚ požaduje ďalšie peniaze.

Jedným z deklarovaných cieľov tureckej vojenskej operácie proti Kurdom je vytvorenie bezpečnostnej zóny, ktorá by sa mala nachádzať v Sýrii pozdĺž tureckých hraníc, a do ktorej by Turecko chcelo premiestniť sýrskych utečencov.

Turecko v stredu spustilo dlhšie avizovaný útok na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Začiatok útoku oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred malou chvíľou na Twitteri. Jeho cieľom je podľa neho “predísť vytvoreniu teroristického koridoru pozdĺž južnej hranice (Turecka – pozn. SITA) a priniesť do oblasti mier”. Neskôr Erdogan dopísal, že cieľom operácie je ešte “ochrana územnej celistvosti Sýrie a oslobodenie miestnych obyvateľov z náručia teroristov”.

Začiatok leteckých útokov potvrdil aj hovorca Sýrskych demokratických síl (SDF), hlavnej kurdskej vojenskej organizácie v oblasti, Mustafa Bali. Vyhlásil však, že Turci neútočia na bojovníkov SDF, ale zatiaľ výlučne na kurdských civilistov, pričom útoky “spôsobili medzi civilistami veľkú paniku”.

Turecko nazvalo začatú vojenskú operáciu “Mierová jar”.

Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne – a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov – označuje za teroristov, bojuje proti nim a zatvára ich do väzenia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies