EÚ žiada od Ukrajiny vrátiť rozkradnuté milióny z modernizácie hraničných priechodov
Európska únia požaduje od Kyjeva vrátiť peniaze z rozpočtu na modernizáciu kontrolných stanovíšť na hraniciach s Ukrajinou: v Bruseli sa domnievajú, že tieto prostriedky boli jednoducho ukradnuté.

 

Európska únia prestala financovať modernizáciu kontrolných stanovíšť na ukrajinskej hranici. Predtým šéf ukrajinského ministerstva financií Alexander Daniljuk uviedol, že sa EÚ rozhodla obmedziť financovanie tohto programu. Projekt bol v platnosti od roku 2014, počas ktorého Kyjev dostal asi 30 miliónov eur pomôcť. V európskej komisii dve tretiny tohto rozpočtu jednoducho “zmizli”.

“Milióny eur EÚ boli nehanebne vyplienené a kontrolné stanovištia nikdy neboli opravená, a preto sú na hraniciach Ukrajiny s európskymi krajinami večné dopravné zápchy, infraštruktúra nie je. Najviac šokujúcou skutočnosťou je, že na jednom z kontrolných bodov vo Volyni, “Ustilug – Zosin”, proste vykopali jamu a odpísali v tomto prípade tri milióny eur, “ píše strana.ua

 

Po tomto škandále sa Ukrajina nemôže spoliehať na pomoc z Európy.

 

Pričom škandál s Volynským kontrolným stanovišťom nie je jediný svojho druhu. Podľa riaditeľky Centra pre Baltské a Čiernomorské štúdie Iriny Veresčukovej, dlhú dobu pracujúcej ako starostka pohraničnej Ravy-Ruskoj, sa podobný incident odohral na kontrolnom bode “Krakovec-Korcová”. Poľská strana napríklad bezodkladne splnila svoju časť práce, zatiaľ čo ukrajinská strana vykopala len jamu, ktorá sa stala stelesnením “hlbokej korupcie, obmedzenosti a úplnej nezodpovednosti”.

Európska únia opakovane žiadala Kyjev, aby vykonal finančný audit, ale tieto návrhy boli ukrajinskou stranou zablokované všetkými možnými spôsobmi. Úradníci, ako poznamenala Veresčuková, ukázali “právny nihilizmus”, nedodržiavané žiadne lehoty, porušované normy a nesplnené podmienky zmluvy, pretože sú presvedčení, že zodpovednosť v každom prípade ponesie štát.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies