Európa a Rusko potrebujú obnoviť kontakt a opustiť rétoriku studenej vojny, tvrdí Juncker .
Predseda Európskej komisie varoval Európu pred predstavou “pánov sveta”, poukázal na slabnúcu silu Európy a zdôraznil potrebu rokovaní s Ruskom ako “rovný s rovným”, píše POLITICO.

Európa potrebuje obnoviť kontakt s Ruskom, pretože je jedným z hlavných hráčov, vyhlásil podľa predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. “Musíme sa naučiť hovoriť s Rusmi za rovných podmienok,” dodal.

Európa a Rusko potrebujú “obnoviť kontakt” a opustiť“rétoriku studenej vojny”. Podľa Politica to povedal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v rozhovore pre holandské noviny Trouw.

“Na môjho priateľa Vladimira Putina – aj keď je ťažké teraz hovoriť, že Putin je váš priateľ – náhle  veľmi nepríjemne zapôsobil prezident Obama slovami keď vyhlásil, že Rusko je len regionálna moc,” uviedol Junker.

Ak Rusko nie je niečo, tak nie je regionálna mocnosť, zdôraznil Juncker.

“Musíme sa naučiť hovoriť s Ruskom za rovných podmienok,” povedal predseda Európskej komisie. “Potrebujeme obnoviť kontakt.”

Podľa jeho názoru je Rusko “veľkým hráčom” a bez neho nemôže existovať žiadna európska bezpečnostná agenda.

“Nemám rád súčasnú rétoriku studenej vojny,” dodal Juncker.

Ako Politico poznamenáva slová  predsedu Európskej komisie, prichádzajú v čase zvýšeného napätia medzi EÚ a Ruskom v súvislosti s jeho prítomnosťou v Sýrii a  údajného zapojenia Moskvy do útoku s nervovo paralitickou látkou v Salisbury, ako aj v súvislosti s obvineniami z údajného ruského zasahovania do volieb v iných krajínách.

Juncker tiež varoval, že sila Európy na svetovej scéne klesá, ako sa objavujú ďalšie veľké mocnosti.

“Hrubý domáci produkt  EÚ v celosvetovom meradle sa pomaly, ale určite znižuje z 25% na 18-16% . ”

Juncker tiež využil rozhovor na to, aby naznačil, že niektorí členovia EÚ, vrátane Holandska, boli pokryteckí vo svojej kritike na jeho úsilie o to, aby Komisia získala väčšiu politickú úlohu.

“Smiešna  vec je, že premiéri, ktorí nemajú radi politiku, vrátane Mark Rutte (holandský premiér), nás vždy volajú hneď, ak majú doma politický problém,” povedal.

V nedávnom rozhovore v Der Spiegel Rutte nazval Junckera “vynikajúcim predsedom Komisie”, dodal však: “Keď opakovane trvá na tom, že Komisia je politická, musím namietať.”

 

Nemci majú naivný pohľad na Európu, tvrdí Sigmar Gabriel

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies