Európa: Urobíme islam opäť veľkým
PODPORIŤ

Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos nedávno napísal: “Nemôžeme a nikdy nebudeme schopní zastaviť migráciu. My všetci musíme byť čo najskôr pripravení akceptovať migráciu, mobilitu a diverzitu ako novú normu a prispôsobiť tomu zodpovedajúcim spôsobom aj našu politiku.”

Avramopoulos tiež napísal: “Migrácia sa hlboko prelína s našou politikou v ekonomike, obchode, výchove a zamestnanosti.” Vzhľadom na to, že títo ľudia by chceli, aby sme uverili, že migrácia sa stala neodvratnou a zdanlivo nespornou politikou EÚ, je zásadné analyzovať, akú “diverzitu” EÚ pozýva k usídleniu v Európe, aby zdomácnela na európskom kontinente.

Profesor islamskej náboženskej výchovy na univerzite vo Viedni Ednan Aslan vykonal nedávno na popud mestského odboru pre integráciu prieskum na vzorke 288 z približne 4 000 prevažne afganských žiadateľov o azyl v rakúskom meste Graz. Členovia tohto odboru chceli nepochybne poznať názory novo prichádzajúcich moslimov. Výsledky boli publikované v štúdii “Religiöse und Ethische Orientierungen von Muslimischen Flüchtlingen in Graz” ( “Náboženská a etická orientácia moslimských utečencov v Grazi”).

Podľa tejto štúdie sú dve tretiny žiadateľov o azyl muži, väčšinou vo veku pod 30 rokov. Všetci chcú zachovávať svoje tradičné, konzervatívne islamské hodnoty. Títo migranti sú extrémne nábožensky založení, 70% z nich chodia pravidelne do mešity na piatkovú modlitbu.

Ženy sú nábožensky založené rovnako silno, ak nie viac: 62,6% sa modlí päťkrát denne, to je oveľa viac ako muži (39,7%). Navyše, 66,3% žien nosí na verejnosti šatku a 44,3% žien odmieta podať ruku mužovi.

Polovica migrantov (49,8%) uvádza, že náboženstvo u nich teraz, keď žijú v Európe, hrá väčšiu úlohu, než predtým v ich rodných krajinách. 47,2% z nich je presvedčených, že židia a kresťania zišli zo “správnej cesty” a 47,8% z nich si myslí, že budúcnosť islamu by bola ohrozená, ak by bol islam interpretovaný moderným a súčasným spôsobom.

Pre 51,6% opýtaných je nadvláda islamu nad ostatnými náboženstvami úplne nesporná. 55% z nich verí, že neveriaci sa dostanú do pekla.

Je v nich hlboko zakorenený antisemitizmus: 46% z nich verí, že židia majú “príliš veľký vplyv na svetové záležitosti” a 44% z nich je presvedčených o škodlivosti judaizmu. 43% z nich si myslí, že židia, si za to, že sú prenasledovaní, môžu sami, zatiaľ čo 54,5% z nich sa domnieva, že sa židia starajú len o seba.

Migranti sú netolerantní nielen k iným náboženstvám: 50% z nich tvrdí, že homosexualita je hriech. 44% respondentov uviedlo, že schvaľujú násilie na žene, ak svojho muža podvádza. 43% z nich tiež uviedlo, že otcovia majú právo užiť násilie proti svojim deťom, ak je to nevyhnutné.

Rakúska štúdia nie je prvou štúdiou tohto druhu, ktorá ukazuje, že moslimskí migranti prinášajú do Európy nadradené, antisemitské a misogýnne názory. V roku 2016 vykonal nemecký think tank Hanns Seidel Foundation v Bavorsku štúdiu medzi takmer 800 migrantmi zo Sýrie, Iraku, Afganistanu a Eritrey. Táto štúdia ukázala, že patriarchálne názory sú medzi opýtanými migrantmi veľmi rozšírené, najmä medzi migrantmi z Afganistanu a medzi väčšinovo nemoslimskými migranmi z Eritrey. Viac ako 60% z nich je presvedčených, že ženy by sa mali držať doma. Antisemitizmus týchto migrantov bol ďalším dôležitým poznatkom tejto štúdie, ktorá ukázala, že bez ohľadu na vek a vzdelanie si väčšina migrantov udržuje antisemitské názory. Viac ako 50% Sýrčanov, Iračanov a Afgáncov povedalo, že “židia majú vo svete príliš veľký vplyv”.

Antisemitizmus sa skutočne v Nemecku tak rozšíril, že sa Nemecko nedávno rozhodlo vytvoriť osobitného komisára pre boj proti nemu. Nemecko tiež údajne pripravuje legislatívu, ktorá by umožňovala migranta s antisemitskými názormi deportovať z krajiny. Urážka “Ty žid!” sa údajne stala bežnou urážkou medzi moslimskými žiakmi v berlínskych školách.

Ostatné štúdie a prieskumy tiež odhaľujú, že moslimovia v Európe si cenia právo šaría oveľa vyššie než národné zákony príslušnej krajiny.

Britský prieskum v roku 2016 ukázal, že 43% britských moslimov “bolo presvedčených, že časti islamského právneho systému by mali nahradiť britské právo a len 22% britských moslimov tomuto názoru oponovali”. Iný prieskum, tiež z roku 2016 zistil, že takmer štvrtina (23%) všetkých moslimov podporuje zavádzanie práva šaría v niektorých častiach Británie a 39% moslimov súhlasí s tvrdením, že “manželky by mali vždy počúvať svojich mužov”. Takmer tretina (31%) z nich si myslí, že by pre britské moslimské muža bolo prijateľné mať viac ako jednu ženu. Podľa rovnakého prieskumu sa 52% moslimov domnieva, že homosexualita by mala byť ilegálna.

 

Podľa štúdie z roku 2014 týkajúcej sa marockých a tureckých moslimov v Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Belgicku, Rakúsku a Švédsku, priemerne takmer 60% moslimov v prieskume súhlasilo s názorom, že moslimovia by sa mali vrátiť ku koreňom islamu, 75% z nich si myslí, že je možná iba jedna interpretácia koránu a 65% z nich uviedlo, že právo šaría je pre nich dôležitejšie ako zákony krajiny, v ktorej žijú. Konkrétne v Nemecku považuje právo šaría za dôležitejšie než nemecké zákony 47% moslimov. Vo Švédsku považuje právo šaría za dôležitejšie ako švédske zákony 52% moslimov.

S týmito štúdiami a prieskumami súhlasí aj vyhlásenie európskych spravodajských služieb. V Nemecku spravodajské agentúry začiatkom jesene 2017 varovali že, “importujú islamský extrémizmus, arabský antisemitizmus, národné a etnické konflikty iných národov a taktiež celkom rozdielne chápanie spoločnosti a zákonov”. Štyri hlavné nemecké spravodajské agentúry dali jasne najavo, že “nemecké spravodajské agentúry … nebudú schopné riešiť tieto importované bezpečnostné problémy, rovnako ako aj narastajúce reakcie nemeckej populácie.”

V Nórsku šéfka nórskej Policajné bezpečnostnej služby (PST) Benedicte Bjørnland v januári 2016 vyhlásila, že sa nikto nemôže “domnievať, že sa novo prichádzajúci migranti budú automaticky adaptovať na normy a pravidlá nórskej spoločnosti”.

“Novo prichádzajúci navyše nie sú homogénni a môžu so sebou prinášať etnické a náboženské rozbroje …. Ak paralelné spoločnosti, radikalizácia a extrémistické prostredia budú trvať dlhšiu dobu, budeme mať ako bezpečnostná služba problém.”

Nie je vôbec prekvapivé, že sa Európania začínajú ozývať, že už sa necítia vo svojich vlastných krajinách ako doma. Nedávna belgická štúdia, v ktorej bolo oslovených 4 734 Belgičanov, odhalila, že dve tretiny Belgičanov cíti, že ich krajina je čím ďalej tým viac “cieľom cudzej invázie”. Dve tretiny opýtaných uviedli, že “v Belgicku je príliš veľa imigrantov” a 77% z nich súhlasilo s vyhlásením “Dnes sa tu už necítime ako doma, tak ako tomu bolo predtým (pred masovou migráciou)” Podľa 74% opýtaných je islam “netolerantné náboženstvo “, 60% opýtaných vyhlásilo, že prítomnosť toľkých moslimov v krajine ohrozuje ich identitu. Len 12% z nich povedalo, že verí, že toto náboženstvo je pre Belgicko “zdrojom obohatenia”.

Štúdia sa tiež pýtala 400 belgických moslimov: 33% z nich uviedlo “Západnú kultúru nemáme radi”, 29% z nich povedalo,  že islamské zákony sú nadradené belgickým zákonom a 34% z nich uviedlo, že by “rozhodne preferovali politický systém inšpirovaný Koránom “. Štúdia tiež zistila, že 59% moslimov by odsudzovalo manželstvo svojho syna, ak by si vybral za manželku nemoslimku a rovnako tak by 54% moslimov odsudzovalo manželstvo svojej dcéry s nemoslimským partnerom. Odozvou na túto štúdiu od rôznych kritikov – od verejného rozhlasu RTBF, liberálnych novín Le Soir, inštitútu sociologického výskumu Survey and Action a nadácie This is Not a Crisis (Toto nie je kríza) – bolo tvrdenie, že “pozorujú medzi Belgičanmi vzostup skutočnej protimoslimskej paranoje, ktorá začína dostávať patologický rozmer.

Ukazuje sa, že tieto štúdie, prieskumy verejnej mienky a správy spravodajských služieb neurobili na európskych lídrov ani ten najmenší dojem. Podľa naivných slov Avramopoulosa nestačí, že najmä moslimskí migranti, ktorí prišli do Európy, “našli v Európe bezpečie”. Podľa neho “musíme tiež zabezpečiť, aby tu našli domov”.

Otázkou, ktorá však zostáva nezodpovedaná, je – ak sa európski lídri snažia urobiť islam v Európe opäť veľkým – kde by si mali Európania vybudovať svoj domov?

Článok v pôvodnom anglickom znení Europe: Making Islam Great Again vyšiel na GATESTONE INSTITUTE.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies