Európe hrozí nový problém. Do dvoch rokov sa objavia stovky islamistov

Počas nasledujúcich dvoch rokov opustí európske väznice desiatky ľudí odsúdených za terorizmus, informovala dnes agentúra AP. Pôjde o viac ako 200 osôb, ktoré z veľkej časti vytvorili prvú vlnu islamských bojovníkov, ktorá prúdila do Sýrie a Iraku za snom o vytvorení islamského kalifátu, ktorý ešte len vznikal.

Celkom odišlo od roku 2011 bojovať na Blízky východ na strane islamistov zhruba 12.000 Európanov. Odhaduje sa, že asi tretina z nich je opäť späť vo vlasti, kde väčšina žije úplne slobodne. Niektorí čakajú na súdny proces, ale väčšina z nich nikdy nebola vystavená obvineniam kvôli nedostatočným dôkazom.

Mnohým ďalším úrady v krajinách pôvodu či v tranzitných štátoch zabránili sa na Blízky východ dostať. Časť ich svoje chúťky po mučeníckom boji v sebe udusila, časť sa pustila do teroristického boja doma.

Podľa Rika Coolsaet, vedeckého pracovníka belgického Inštitútu Egmont, postupné prepúšťanie odsúdencov bude predstavovať niečo ako ďalšiu vlnu navrátilcov z blízkovýchodného bojiska, ktorí predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre európsku spoločnosť.

„Existuje celý rad osobných frustrácií a motivácií, ktoré dotlačili mládež na cestu k Islamskému štátu a ktorými by sme sa teraz mali zaoberať,“ povedal Coolsaet. Podľa neho by inak vzniklo podhubie pre vypuknutie ďalšej špirály islamistického násilia na starom kontinente.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies