Europol: drogový biznis v Európe len kvitne




Nelegálny obchod s drogami neprestáva byť zárobkovým biznisom, naopak jeho výnosy za posledné roky stále rastú. V samotnej Európskej únii sa výnosy z pašovania drog odhadujú na 24 miliárd eur ročne. Tieto peniaze napomáhajú financovaniu ďalšej trestnej činnosti.

Európsky policajný úrad, Europol, koncom minulého roka vydal správu: “Ako ilegálne drogy napomáhajú organizovanému zločinu v Európe”. V nej sa okrem iného môžete dočítať o kľúčovej úlohe drog vo financovaní medzinárodného terorizmu a praniu špinavých peňazí.

Najobľúbenejšou drogou je u európskych priekupníkov kokaín. Do jeho pašovania sa zapája najviac organizovaných kriminálnych skupín pôsobiacich na území EÚ. Zárobky z jeho predaja sa iba v Európskej únii odhadujú na takmer šesť miliárd eur. Medzi najväčších producentov tejto drogy patrí Kolumbia, Peru a Bolívia. Do Európy sa kokaín dostáva predovšetkým v lodných kontajneroch, ktoré priplávajú do veľkých prístavných miest, odkiaľ sa distribuujú po celej Európe.

Marihuana drží primát ako najčastejšie konzumovaná droga. Do Európskej únie sa pašuje buď v rastlinnej podobe predovšetkým z Albánska, či vo forme živice, slúžiacej na výrobu hašiša. Tá pochádza najčastejšie z Maroka. Popularita tejto drogy medziročne stále stúpa. A zvýšený dopyt generuje vyššie zisky.

Dopyt po heroíne naopak mierne klesá, stále sa však dováža vo veľkom množstve. Najviac heroínu sa na svete vyrába v Afganistane, do Európy putuje tradične takzvanou balkánskou cestou. V poslednej dobe sa stáva významnou i ďalšia trasa – cez štáty južného Kaukazu. Väčšina kriminálnych skupín, ktoré sa na pašovaní drog podieľa, nezostáva u obchodovania s jedným typom drog, ale ponúka ich hneď niekoľko.

Nové výzvy

Technologický pokrok uľahčuje prácu aj ľuďom z organizovaného zločinu. Nové možnosti pašerákom ponúkajú napríklad rozvoj dronov, ktoré sú dnes schopné prevážať stále ťažšie náklady. Tým sa stávajú ideálnym dopravným prostriedkom pre cezhraničný transport drog. Súčasne s tým pokročili metódy šifrovania dát, ktoré sú kriminálnymi skupinami hojne využívané. To, spolu s anonymitou Dark webu a kryptomien, významne sťažuje prácu vyšetrovateľom.

Pridružená trestná činnosť

K pašeráctvu drog je pridružených veľa ďalších kriminálnych aktivít. Pranie špinavých peňazí umožňuje legalizovať výnosy, ktoré organizovaným skupinám z drog plynú. Len v roku 2014 bol v krajinách EÚ nahlásený finančným analytickým útvarom milión podozrivých transakcií. Alarmujúci je aj podiel prípadov, ktoré boli prešetrené – iba desať percent. A sotva jedno percento z týchto nelegálnych výnosov bolo zhabaných úradmi.

Zisky plynúce z predaja drog sú hlavným zdrojom financií pre teroristické skupiny. Podľa správy Europolu napríklad existuje dôvodné podozrenie, že zločinci, ktorí sú zapojení do výroby syntetických drog v EÚ, sú tiež zapojení do výroby amfetamínu, z ktorého sa vyrába droga Captagon. Tá slúži ako stimulant v boji používaný teroristickými skupinami, vrátane organizácie Islamský štát (ISIS). Jeho výroba je vo väčšine štátov zakázaná od roku 1986.

Ak zhrnieme závery správy Europolu, drogovému biznisu sa na území Európskej únie darí. Aj keď boli zaznamenané čiastkové pokroky vytýčené v Európskej drogovej stratégii 2013-2020, pokles ponuky drog v európskom priestore nenastal.

(Komentár pôvodne vyšiel na portáli Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies