Európska komisia dospela k záveru, že chorvátske plány poskytnúť lodenici Uljanik štátnu záruku na pôžičku vo výške 96 miliónov EUR sú v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Opatrenie umožní spoločnosti uspokojiť naliehavé potreby likvidity pri príprave plánu reštrukturalizácie lodenice.
Komisárka Margrethe Vestagerová zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže povedala:
” Chorvátska štátna záruka pomôže lodenici Uljanik pokračovať v prevádzke a udržiavaní 1 800 pracovných miest, zatiaľ čo vypracujú dobrú reštrukturalizačnú stratégiu na zabezpečenie svojej budúcnosti. Plán reštrukturalizácie musí spoločnosť vrátiť k dlhodobej životaschopnosti bez ďalšej trvalej verejnej podpory.”
Dňa 15. januára 2018 Chorvátsko ukončilo oznámenie Komisii o plánoch na poskytnutie štátnej záruky na pôžičku vo výške 96 miliónov EUR v prospech Uljanik Shipyard. Spoločnosť, ktorá je súčasťou skupiny Uljanik, sa nachádza v mestečku Pula v oblasti Istria v Chorvátsku a zamestnáva približne 1 800 ľudí.
Počas niekoľkých rokov sa vyskytli finančné ťažkosti v dôsledku nepriaznivých účinkov finančnej krízy na stavbu lodí vo všeobecnosti a najmä nízkych objednávok nových plavidiel.
Opatrenie umožní spoločnosti Uljanik Shipyard platiť mzdy, dodávateľov a ďalšie naliehavé záväzky v priebehu nasledujúcich mesiacov.
Opatrenie a teda chorvátska štátna pomoc schválená komisiou spĺňa usmernenia Komisie pre záchranu a reštrukturalizáciu , aby členské štáty, aby podporovali podniky v ťažkostiach, za predpokladu, najmä, že verejné opatrenia sú časovo obmedzené a svojim rozsahom a prispievajú k cielenému spoločnému záujmu.
Komisia zistila, že pomoc je nevyhnutná na to, aby zabránila spoločnosti Uljanik v bankrote. Navyše potreba likvidity spoločnosti v najbližších mesiacoch vychádza z primeraných predpokladov a bude monitorovaná nezávislým audítorom na základe týždenných plánov likvidity. Napokon, Chorvátsko sa zaviazalo oznámiť plán reštrukturalizácie pre spoločnosť najneskôr do šiestich mesiacov.
Komisia preto dospela k záveru, že opatrenie pomôže zachovať pracovné miesta v oblasti Jadranského Chorvátska, kde je nezamestnanosť výrazne vyššia ako priemer EÚ. Súčasne prísne podmienky spojené s využívaním finančných prostriedkov obstaraných prostredníctvom štátnej záruky a krátka doba trvania opatrenia nenaruší hospodársku súťaž.