Európska komisia schválila štátnu pomoc na záchranu chorvátskych lodiarov v Uljaniku na Istrii

A one euro coin cushion is pictured at the Kitsch Museum in Bucharest on May 4, 2017. Former communist dictator Nicolae Ceausescu, Count Dracula and Jesus Christ will share the showcase of the new Romanian Kitsch Museum that opens in Bucharest on Friday May 5, 2017. / AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU (Photo credit should read DANIEL MIHAILESCU/AFP/Getty Images)

Európska komisia dospela k záveru, že chorvátske plány poskytnúť lodenici Uljanik štátnu záruku na pôžičku vo výške 96 miliónov EUR sú v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Opatrenie umožní spoločnosti uspokojiť naliehavé potreby likvidity pri príprave plánu reštrukturalizácie lodenice.

Komisárka Margrethe Vestagerová zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže povedala:

” Chorvátska štátna záruka pomôže lodenici Uljanik pokračovať v prevádzke a udržiavaní 1 800 pracovných miest, zatiaľ čo vypracujú dobrú reštrukturalizačnú stratégiu na zabezpečenie svojej budúcnosti. Plán reštrukturalizácie musí spoločnosť vrátiť k dlhodobej životaschopnosti bez ďalšej trvalej verejnej podpory.

Dňa 15. januára 2018 Chorvátsko ukončilo oznámenie Komisii o plánoch na poskytnutie štátnej záruky na pôžičku vo výške 96 miliónov EUR v prospech Uljanik Shipyard. Spoločnosť, ktorá je súčasťou skupiny Uljanik, sa nachádza v mestečku Pula v oblasti Istria v Chorvátsku a zamestnáva približne 1 800 ľudí.

Počas niekoľkých rokov sa vyskytli finančné ťažkosti v dôsledku nepriaznivých účinkov finančnej krízy na stavbu lodí vo všeobecnosti a najmä nízkych objednávok nových plavidiel.

Opatrenie umožní spoločnosti Uljanik Shipyard platiť mzdy, dodávateľov a ďalšie naliehavé záväzky v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Opatrenie a teda chorvátska štátna pomoc schválená komisiou spĺňa  usmernenia Komisie pre záchranu a reštrukturalizáciu , aby členské štáty, aby podporovali podniky v ťažkostiach, za predpokladu, najmä, že verejné opatrenia sú časovo obmedzené a svojim rozsahom a prispievajú k cielenému spoločnému záujmu.

Komisia zistila, že pomoc je nevyhnutná na to, aby zabránila spoločnosti Uljanik v bankrote. Navyše potreba likvidity spoločnosti v najbližších mesiacoch vychádza z primeraných predpokladov a bude monitorovaná nezávislým audítorom na základe týždenných plánov likvidity. Napokon, Chorvátsko sa zaviazalo oznámiť plán reštrukturalizácie pre spoločnosť najneskôr do šiestich mesiacov.

Komisia preto dospela k záveru, že opatrenie pomôže zachovať pracovné miesta v oblasti Jadranského Chorvátska, kde je nezamestnanosť výrazne vyššia ako priemer EÚ. Súčasne prísne podmienky spojené s využívaním finančných prostriedkov obstaraných prostredníctvom štátnej záruky a krátka doba trvania opatrenia nenaruší hospodársku súťaž.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies