Európska únia požaduje u Svetovej obchodnej organizácie kompenzáciu za americká ciel
Európska únia sa kvôli novým americkým clám na dovoz ocele a hliníka obrátila na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO). Nesúhlasí s tvrdením Washingtonu, že dôvodom ciel sú obavy o národnú bezpečnosť, a požaduje od Spojených štátov kompenzáciu. Informuje o tom agentúra Reuters.

“Hoci Spojené štáty označujú tieto opatrenia ako bezpečnostné, sú to v podstate ochranné opatrenia,” uviedla EÚ. Dodala, že sa usiluje o čo najrýchlejšie začatie konzultácií so Spojenými štátmi. Ochranné clá môžu byť podľa pravidiel WTO uvalená na dovoz určitého produktu v prípade, že jeho výrobcom v danej krajine hrozí vážna ujma v dôsledku náhleho nárastu importu. V Spojených štátoch však podľa kritikov amerických ciel na oceľ a hliník žiadna taká hrozba neexistuje.

Nové americká clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desiatich percent nadobudla platnosť 23. marca. EÚ je od týchto ciel nateraz oslobodená a dúfa v získanie trvalej výnimky. Platnosť jej dočasné výnimky vyprší 1. mája. Európska komisia sa navyše obáva, že zahraniční výrobcovia ocele zasiahnutí americkými clami sa teraz budú snažiť presmerovať svoj export do Európskej únie. Začala preto skúmať, či nová americká clá nevedú k nárastu dovozu ocele do EÚ, ktorý by vyžadoval opatrenia na ochranu európskeho oceliarskeho priemyslu. Vyšetrovanie by mohlo trvať až deväť mesiacov a mohlo by viesť k tomu, že EÚ uvalí vlastné clá či kvóty na dovoz ocele.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies