Európska únia prijala nový program vo výške 5 miliónov EUR na podporu rohingských utečencov v Bangladéši

Európska únia prijala nový program vo výške 5 miliónov EUR na podporu rohingských utečencov v Bangladéši, čím posilnila svoju reakciu na krízu.

Cieľom novej iniciatívy je podporiť identifikáciu a registráciu rohingských utečencov v Bangladéši, uľahčiť poskytovanie humanitárnej podpory, ako aj zabezpečiť lepšiu ochranu zvlášť zraniteľných osôb.

Iniciatíva EÚ je prejavom svojho záväzku podporovať vytvorenie všetkých nevyhnutných podmienok pre prípadné dobrovoľné, bezpečné a dôstojné vrátenie rohingských utečencov, ktorí utiekli z Mjanmarska do Bangladéša do miesta ich pôvodu. V tejto súvislosti je cieľom iniciatívy EÚ podporiť vykonávanie dvojstrannej dohody o repatriácii medzi vládami Mjanmarska a Bangladéša, ktorá bola podpísaná 23. novembra 2017. Tento program bude vychádzať z prebiehajúcej snahy o identifikáciu a registráciu vrátane biometrickej registrácie bangladéšskej vlády. Vzhľadom na vysokú mieru zraniteľnosti utečencov, kde je veľký počet domácností vedených ženami, z ktorých mnohí trpeli rôznymi formami násilia a hlbokého psychického poškodenia.

Počas návštevy utečeneckých táborov v Cox’s Bazar 19. novembra 2017 podpísala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku / podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogherini podporu Európskej únie bangladéšským orgánom pri prijímaní osôb, ktoré ušli  z územia Severného Rakhinu. Zdôraznila aj záväzok EÚ poskytnúť utečencom humanitárnu pomoc a pripomenula, že

” Európska únia bude aj naďalej viesť činnosť donorskej komunity, pretože veríme, že ľudská dôstojnosť a život ľudí musí byť vždy chránený “.

Včerajšie oznámenie je najnovším z veľkého počtu akcií vedených EÚ v reakcii na krízu, najmä: konferencia darcov, ktorá sa uskutočnila v októbri v Ženeve a na ktorej Európska únia prisľúbila  sumu nových financií a jej členské štáty prisľúbili takmer polovicu celkovej sumy; iniciatíva EÚ vyplýva z  uznesenie Rady OSN pre ľudské práva o vytvorení nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej misie pre situáciu v severnom Rakhine  a následne rozšíriť jej mandát; ako aj niekoľko návštev na vysokej úrovni v Bangladéši a Mjanmarsku, ktoré by umožnili priamy kontakt s orgánmi, a to vysoký predstaviteľ / podpredseda Mogherini, ako aj európsky komisár pre humanitárnu pomoc a reakciu na krízu Christos Stylianides.

“Toto opatrenie je financované prostredníctvom nástroja EÚ prispievajúceho k stabilite a mieru a bude realizovaný Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR). Dopĺňa významnú núdzovú humanitárnu pomoc EÚ mobilizovanú na uspokojenie najnaliehavejších potrieb obyvateľstva utečencov  a hostiteľských komunít v Bangladéši a Mjanmarsku, ktoré v roku 2017 dosiahli viac ako 51 miliónov EUR, ako aj podporu skorých opatrení na obnovu a rozvoj v oboch krajinách.” – uvádza včerajšie oficiálne stanovisko EÚ.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?