Európska únia prijala nový program vo výške 5 miliónov EUR na podporu rohingských utečencov v Bangladéši
PODPORIŤ

Európska únia prijala nový program vo výške 5 miliónov EUR na podporu rohingských utečencov v Bangladéši, čím posilnila svoju reakciu na krízu.

Cieľom novej iniciatívy je podporiť identifikáciu a registráciu rohingských utečencov v Bangladéši, uľahčiť poskytovanie humanitárnej podpory, ako aj zabezpečiť lepšiu ochranu zvlášť zraniteľných osôb.

Iniciatíva EÚ je prejavom svojho záväzku podporovať vytvorenie všetkých nevyhnutných podmienok pre prípadné dobrovoľné, bezpečné a dôstojné vrátenie rohingských utečencov, ktorí utiekli z Mjanmarska do Bangladéša do miesta ich pôvodu. V tejto súvislosti je cieľom iniciatívy EÚ podporiť vykonávanie dvojstrannej dohody o repatriácii medzi vládami Mjanmarska a Bangladéša, ktorá bola podpísaná 23. novembra 2017. Tento program bude vychádzať z prebiehajúcej snahy o identifikáciu a registráciu vrátane biometrickej registrácie bangladéšskej vlády. Vzhľadom na vysokú mieru zraniteľnosti utečencov, kde je veľký počet domácností vedených ženami, z ktorých mnohí trpeli rôznymi formami násilia a hlbokého psychického poškodenia.

Počas návštevy utečeneckých táborov v Cox’s Bazar 19. novembra 2017 podpísala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku / podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogherini podporu Európskej únie bangladéšským orgánom pri prijímaní osôb, ktoré ušli  z územia Severného Rakhinu. Zdôraznila aj záväzok EÚ poskytnúť utečencom humanitárnu pomoc a pripomenula, že

” Európska únia bude aj naďalej viesť činnosť donorskej komunity, pretože veríme, že ľudská dôstojnosť a život ľudí musí byť vždy chránený “.

Včerajšie oznámenie je najnovším z veľkého počtu akcií vedených EÚ v reakcii na krízu, najmä: konferencia darcov, ktorá sa uskutočnila v októbri v Ženeve a na ktorej Európska únia prisľúbila  sumu nových financií a jej členské štáty prisľúbili takmer polovicu celkovej sumy; iniciatíva EÚ vyplýva z  uznesenie Rady OSN pre ľudské práva o vytvorení nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej misie pre situáciu v severnom Rakhine  a následne rozšíriť jej mandát; ako aj niekoľko návštev na vysokej úrovni v Bangladéši a Mjanmarsku, ktoré by umožnili priamy kontakt s orgánmi, a to vysoký predstaviteľ / podpredseda Mogherini, ako aj európsky komisár pre humanitárnu pomoc a reakciu na krízu Christos Stylianides.

“Toto opatrenie je financované prostredníctvom nástroja EÚ prispievajúceho k stabilite a mieru a bude realizovaný Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR). Dopĺňa významnú núdzovú humanitárnu pomoc EÚ mobilizovanú na uspokojenie najnaliehavejších potrieb obyvateľstva utečencov  a hostiteľských komunít v Bangladéši a Mjanmarsku, ktoré v roku 2017 dosiahli viac ako 51 miliónov EUR, ako aj podporu skorých opatrení na obnovu a rozvoj v oboch krajinách.” – uvádza včerajšie oficiálne stanovisko EÚ.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies